EED → Zákon o hospodaření energií
Směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti
Zákon č. 406/2000 Sb.
Verdikt
Zákon č. 406/2000 Sb. přebírá cíle článků 8 až 9c a 18 směrnice 2012/27/EU, ale volí vlastní konstrukci: povinnost auditu a systému hospodaření s energií neváže na velikost podniku (non-MSP), nýbrž na spotřební prahy 2778 a 23611 MWh se sčítáním údajů majetkově propojených podnikatelů, a z dobrovolné výjimky podle čl. 8 odst. 6 dělá pro největší spotřebitele tvrdou povinnost certifikovaného EnMS. K tomu přidává ryze vnitrostátní vrstvu: monopol licencovaných energetických specialistů (bez možnosti vnitropodnikového auditora), povinné vkládání celých auditních zpráv do státní evidence, auditní povinnost pro obce a příspěvkové organizace od 500 MWh, energetický posudek u všech dotovaných projektů a pokuty až 5 000 000 Kč. V oblasti měření zákon vypustil obecné výhrady nákladové efektivnosti podle čl. 9b odst. 1 a čl. 9c odst. 2 a nahradil je úzkým taxativním výčtem výjimek.
Po adversariálním ověření: Once the recast-directive artefacts (thresholds, mandatory certified EnMS, the 2027 remote-reading retrofit) and the misread in-house-auditor point are removed, what is left is a genuine but narrower national layer: the state register of audit reports, the licensed-specialist monopoly with CPD/insurance, public bodies audited from 500 MWh, mandatory EPC contract content for private parties and a high penalty ceiling. That is meaningfully above a copy-out but well below the 63 originally assigned.
Klíčové údaje
- Předpis EU
- Směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti (32012L0027)
- Použité znění EU
- 02012L0027-20230504
- Český předpis
- Zákon č. 406/2000 Sb.
- Rozsah srovnání
- celý zákon
- Kvalita párování
- part-of-act
- Oblast
- Energetika a budovy
- Skóre analytika / po ověření
- 63 / 41
- Ověření nálezů
- 0 potvrzeno, 5 sníženo, 3 vyvráceno
- Sankce podle směrnice
- Čl. 13: členské státy stanoví pravidla pro sankce za porušení předpisů přijatých na základě článků 7 až 11a a čl. 18 odst. 3; sankce musí být 'účinné, přiměřené a odrazující'. Směrnice nestanoví žádnou konkrétní výši ani horní hranici pokuty a neurčuje ani okruh sankcionovaných osob nad rámec uvedených článků.
- Sankce v ČR
- Maximum 5 000 000 Kč - § 12a odst. 4 písm. b) zákona č. 406/2000 Sb. (mj. za nezajištění energetického auditu podle § 9 odst. 2, nezavedení a necertifikování systému hospodaření s energií podle § 9 odst. 1, porušení povinností podle § 9 odst. 7 až 10 a za přestupky osob podle § 9 odst. 3). Pro fyzické osoby rovněž 5 000 000 Kč podle § 12 odst. 2 písm. b). Nižší sazba 200 000 Kč podle § 12 odst. 2 písm. a) a § 12a odst. 4 písm. a) dopadá zejména na porušení povinností k měření a dálkové odečitatelnosti podle § 7 odst. 4 a 11 a na oznamovací povinnosti poskytovatelů energetických služeb a provozovatelů datových center. Přestupky projednává Státní energetická inspekce (§ 12b).
Srozumitelnost
| Ukazatel | Předpis EU | Český předpis | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| Počet slov | 19820 | 18633 | -1187.0 |
| Počet vět | 916 | 823 | -93.0 |
| Průměrná délka věty (slov) | 21.64 | 22.64 | +1.0 |
| Medián délky věty | 17.0 | 17 | 0.0 |
| Podíl vět nad 40 slov (%) | 11.14 | 13.73 | +2.6 |
| Slov se 4+ slabikami (%) | 23.36 | 23.39 | +0.0 |
| Křížové odkazy / 1000 slov | 33.75 | 30.05 | -3.7 |
| Podmínkové vazby / 1000 slov | 4.89 | 6.98 | +2.1 |
| Příkazy a zákazy / 1000 slov | 6.51 | 9.18 | +2.7 |
| Nominalizace / 1000 slov | 63.12 | 72.08 | +9.0 |
| Trpný rod / 1000 slov | 6.81 | 5.31 | -1.5 |
| Vedlejších vět na větu | 0.67 | 0.87 | +0.2 |
| INDEX OBTÍŽNOSTI | 50.2 | 52.3 | +2.1 |
Zarovnání ustanovení
Strojově nalezené nejtěsnější dvojice mezi paragrafy českého zákona a články směrnice. Slouží k orientaci v textu — není to měřítko gold-platingu, proč, je vysvětleno ve statistikách.
| Paragraf ČR | Článek směrnice | Podobnost |
|---|---|---|
| § 10f | čl. 18 | 0.68 |
| § 10e | čl. 7 | 0.83 |
| § 9 | čl. 8 | 0.84 |
| § 6 | čl. 30 | 0.76 |
| § 2a | čl. 1 | 0.77 |
| § 9a | čl. 8 | 0.81 |
| § 11 | čl. 2 | 0.77 |
| § 10b | čl. 8 | 0.70 |
Nálezy — česká úprava přísnější (14)
Řazeno podle závažnosti po ověření. Citace jsou doslovné; strojově ověřeno, že jsou podřetězcem zdrojového textu.
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Volnější evropský požadavek na 'měřiče za konkurenceschopné ceny' byl zpřísněn na metrologicky stanovená měřidla s cyklickým ověřováním, což trvale zvyšuje pořizovací i provozní náklady vlastníků budov.
- Požadavek EU
- Koneční zákazníci odebírající dálkové vytápění, chlazení a teplou užitkovou vodu musí být vybaveni měřiči za konkurenceschopné ceny, které přesně odrážejí jejich skutečnou spotřebu.
- Požadavek ČR
- Musí jít o stanovená měřidla podle zákona o metrologii, tedy měřidla podléhající povinnému schválení typu a periodickému ověřování.
- Citace EU
Členské státy zajistí, aby byli koneční zákazníci odebírající dálkové vytápění, dálkové chlazení a teplou užitkovou vodu vybaveni měřiči za konkurenceschopné ceny, které přesně odrážejí jejich skutečnou spotřebu energie.
- Citace ČR
vybavit fyzickým nebo právnickým osobám, jež nakupují teplo, chlad nebo teplou vodu pro své vlastní konečné užití (dále jen „konečný zákazník“), vnitřní tepelná zařízení budov stanovenými měřidly podle zákona o metrologii; konečný zákazník má právo na instalaci těchto měřidel a zároveň je povinen umožnit jejich instalaci, údržbu a kontrolu,
Širší působnost sníženo
- Rozdíl
- Doporučený vzorový obsah pro veřejné zakázky se v ČR stal kogentním obsahovým požadavkem na všechny EPC smlouvy včetně čistě soukromých, s rizikem neplatnosti a se zákazem volnější smluvní úpravy.
- Požadavek EU
- Členské státy mají veřejnému sektoru pouze poskytovat vzorové smlouvy o energetických službách obsahujcí alespoň prvky přílohy XIII; příloha XIII se výslovně týká smluv uzavíraných s veřejným sektorem a jde o podpůrné, nikoli závazné opatření.
- Požadavek ČR
- Každá smlouva o energetických službách musí být písemná a smlouva se zaručeným výsledkem musí povinně obsahovat 11 zákonem vyjmenovaných náležitostí, a to i mezi soukromými subjekty.
- Ověřovatel
- The extension is real - Annex XIII is headed 'Minimalni prvky ... ve smlouvach o energetickych sluzbach uzavíranych s verejnym sektorem' and Art 18(1)(d)(i) only asks Member States to supply model contracts, whereas § 10e odst. 3 and 5 bind every EPC contract including B2B - but the eleven items track Annex XIII almost one-to-one, no administrative offence attaches to § 10e (it appears nowhere in § 12/§ 12a), so the burden is contract-drafting only and the asserted invalidity risk is not in the text. (důvod: severity_inflated)
- Citace EU
Minimální prvky, které mají být obsaženy ve smlouvách o energetických službách uzavíraných s veřejným sektorem nebo v souvisejících specifikacích výběrového řízení
- Citace ČR
Smlouva o energetických službách se zaručeným výsledkem musí být písemná a musí dále obsahovat
Dokumentační zátěž neověřováno
- Rozdíl
- Každý žadatel o dotaci na úspory energie - včetně malých obcí a mikropodniků - musí navíc zaplatit a předložit posudek licencovaného specialisty; směrnice takový dokument nezná.
- Požadavek EU
- Směrnice vyžaduje analýzu nákladů a přínosů pouze u tepelných elektráren, průmyslových zařízení a soustav dálkového vytápění o celkovém tepelném příkonu nad 20 MW.
- Požadavek ČR
- Energetický posudek zpracovaný energetickým specialistou je povinný také pro posouzení proveditelnosti a pro vyhodnocení plnění parametrů jakéhokoli projektu financovaného z programů podpory ze státních, evropských nebo emisních prostředků, bez ohledu na velikost.
- Hodnoty
- EU: 20 · ČR: — MW
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
posouzení proveditelnosti projektů týkajících se snižování energetické náročnosti budov, zvyšování účinnosti užití energie, snižování emisí ze spalovacích zdrojů znečištění nebo využití obnovitelných nebo druhotných zdrojů nebo kombinované výroby elektřiny a tepla financovaných z programů podpory ze státních, evropských finančních prostředků nebo finančních prostředků pocházejících z prodeje povolenek na emise skleníkových plynů, pokud poskytovatel podpory nestanoví s přihlédnutím k nárokům jednotlivého programu podpory jinak,
Vykazování navíc neověřováno
- Rozdíl
- Vnitrostátní registrační povinnost a národní seznam datových center jdou nad rámec pouhého vkládání údajů do evropské databáze; povinné využití odpadního tepla je věcnou investiční povinností.
- Požadavek EU
- Směrnice 2012/27/EU datová centra vůbec neupravuje - neukládá jim ani informační povinnost, ani povinné využití odpadního tepla.
- Požadavek ČR
- Provozovatel datového centra musí do 2 měsíců od dosažení příkonu 500 kW oznámit ministerstvu, že se stal povinnou osobou, a je veden ve zvláštním seznamu; provozovatel nad 1 MW musí zajistit využití odpadního tepla.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 500 kW
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
Seznam datových center podle odstavce 1 obsahující název datového centra, adresu místa umístění datového centra a identifikaci jeho vlastníka nebo provozovatele podle odstavce 1 písm. b) vede ministerstvo. Vlastník nebo provozovatel datového centra oznámí ministerstvu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy celkový příkon datového centra dosáhl hodnoty 500 kW, že se stal povinnou osobou k plnění informační povinnosti podle odstavce 1.
Vyšší sankce sníženo
- Rozdíl
- Horní hranice cca 200 000 EUR za nesplnění dokumentační povinnosti patří k nejvyšším v EU a je nepoměrná k nákladům samotného auditu (řádově desítky až stovky tisíc Kč).
- Požadavek EU
- Sankce mají být pouze účinné, přiměřené a odrazující; směrnice žádnou výši pokuty nestanoví.
- Požadavek ČR
- Za nezajištění energetického auditu, nezavedení certifikovaného systému hospodaření s energií či porušení navazujících povinností podle § 9 lze uložit pokutu až 5 000 000 Kč.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 5000000 CZK
- Ověřovatel
- Art 13 leaves the level of penalties entirely to Member States, requiring only that they be effective, proportionate and dissuasive; setting a statutory ceiling is the exercise of that discretion, and CZK 5 000 000 under § 12a odst. 4 pism. b) is a maximum applied under the proportionality rules of the offences code, not a tariff. The claim that it is imposed for 'a documentation duty' also understates that § 12a odst. 1 pism. o) covers failing to hold any audit or certified EnMS at all. (důvod: not_goldplating)
- Citace EU
Členské státy stanoví pravidla pro sankce za porušení vnitrostátních předpisů přijatých na základě
- Citace ČR
5000000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), c), d) nebo h), odstavce 1 písm. i) bodu 1, odstavce 1 písm. m) bodu 1, 2, 3, 4 nebo 6, odstavce 1 písm. o) nebo u) nebo odstavce 2 nebo 3.
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Povinnost dopadá na tisíce obcí a příspěvkových organizací při prahu 5,5x nižším než u podnikatelů; jde o čistě vnitrostátní rozšíření osobní i materiální působnosti.
- Požadavek EU
- Směrnice ukládá povinný audit jen podnikům, které nejsou MSP; veřejným subjektům žádnou auditní povinnost neukládá (čl. 5 se týká renovace budov ústředních vládních institucí).
- Požadavek ČR
- Stát, kraje, obce, příspěvkové organizace, veřejné vysoké školy a ČNB musí zajistit energetický audit již od 500 MWh průměrné roční konečné spotřeby.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 500 MWh/rok
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
zajistit provedení energetického auditu v případě, že překračují průměrnou roční konečnou spotřebu energie energetického hospodářství za poslední 3 po sobě jdoucí kalendářní roky 500 MWh a nevztahuje se na ně povinnost podle písmene a) nebo b).
Vykazování navíc sníženo
- Rozdíl
- Kompletní energetický a provozní profil každého povinného podniku (spotřeby po zařízeních, technologie, náklady) se povinně ukládá do státní databáze - riziko pro obchodní tajemství; oznamovací povinnost s kopií zahraničního oprávnění navíc zvyšuje bariéru přeshraničního poskytování auditorských služeb.
- Požadavek EU
- Směrnice neukládá předávat zprávu o energetickém auditu státu; naopak chrání volné nakládání s nálezy auditu ve prospěch zákazníka.
- Požadavek ČR
- Energetický specialista musí průběžně dálkově předávat celou písemnou zprávu o provedeném energetickém auditu do evidence ministerstva; povinná osoba navíc musí audit předložit na vyžádání ministerstvu či SEI a oznámit ministerstvu provedení auditu odborníkem z jiného členského státu včetně kopie jeho oprávnění.
- Ověřovatel
- The divergence is real - nothing in Arts 8, 16 or Annex VI requires the audit report itself to be filed with the State - but the duty in § 10 odst. 7 pism. d) falls on the specialist (uploading a document already produced), the register is not public (only the list of energy-service providers under § 10f odst. 1 is), and § 10 odst. 7 pism. b) imposes professional secrecy, so the trade-secret exposure asserted is limited. The notification of a foreign-authorised auditor under § 9 odst. 9 pism. b) is in substance the prior declaration allowed by Directive 2005/36/ES. (důvod: severity_inflated)
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
průběžně předávat způsobem umožňujícím dálkový přístup do evidence ministerstva o provedených činnostech energetických specialistů písemnou zprávu o provedeném energetickém auditu a dále údaje týkající se energetického posudku, průkazu, zprávy o kontrole systémů vytápění a kombinovaných systémů vytápění a větrání, zprávy o kontrole systémů klimatizace a kombinovaných systémů klimatizace a větrání a zprávy o kontrole samostatně provozovaného systému větrání minimálně v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem,
Nevyužitá výjimka sníženo
- Rozdíl
- Obecná ekonomická výjimka směrnice byla nahrazena úzkým taxativním seznamem - vlastníci a SVJ musí instalovat přístroje i tam, kde náklady zjevně převyšují úspory, bez možnosti to prokázat.
- Požadavek EU
- Individuální měřiče nebo indikátory se instalují jen tehdy, je-li to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie; kritéria neproveditelnosti a nákladové neefektivnosti si stanoví členský stát.
- Požadavek ČR
- Vybavení každého bytu a nebytového prostoru je bezvýjimečnou povinností; úlevy jsou omezeny na uzavřený výčet čtyř technických situací (sálavé vytápění, násypný kotel, neuzavřené prostory, třída mimořádně úsporná).
- Ověřovatel
- Art 9b(1) closes with an express delegation: 'Kazdy clensky stat jasne stanovi a zverejni obecna kriteria, metodiky nebo postupy pro stanoveni technicke neproveditelnosti a nakladove neefektivity.' The closed list in § 7 odst. 10 (radiant systems with technical obstacles, solid-fuel batch boilers, non-enclosed multipurpose spaces, buildings in the 'mimoradne usporna' class) is that national criteria set, and § 7 odst. 4 pism. e) mirrors the directive's meter/heat-cost-allocator cascade. Choosing criteria that are mainly technical is an exercise of the discretion the directive invites, not an added duty. (důvod: not_goldplating)
- Citace EU
V budovách s více bytovými jednotkami a ve víceúčelových budovách s ústředním zdrojem vytápění nebo chlazení nebo s dodávkami ze soustavy dálkového vytápění nebo chlazení se nainstalují individuální měřiče spotřeby, aby bylo možné měřit spotřebu tepla či chlazení nebo teplé užitkové vody u každé ucelené části budovy, pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.
- Citace ČR
vybavit, v případě bytových domů a víceúčelových staveb s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu; vlastníci a uživatelé bytů nebo nebytových prostor jsou povinni na základě výzvy vlastníka budovy, společenství vlastníků jednotek nebo v případě, že společenství vlastníků jednotek nevzniklo, správce umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů,
Širší působnost sníženo
- Rozdíl
- Energeticky náročné malé a střední podniky (slévárny, pekárny, skleníky, prádelny, malé teplárny), které směrnice od auditu výslovně osvobozuje, jsou v ČR povinnými osobami; navíc pravidlo o sčítání skupiny vtahuje do režimu i samostatně podprahové subjekty.
- Požadavek EU
- Povinný energetický audit se vztahuje pouze na podniky, které nejsou malými a středními podniky (méně než 250 zaměstnanců a obrat do 50 mil. EUR nebo bilanční suma do 43 mil. EUR), a to jednou za 4 roky.
- Požadavek ČR
- Povinnost je navázána výhradně na spotřebu: průměrná roční konečná spotřeba energetického hospodářství nad 2778 MWh za poslední 3 roky, přičemž se sčítají údaje podnikatelů s podílem alespoň 50 % na základním kapitálu nebo hlasovacích právech.
- Hodnoty
- EU: non-SME (<250 zaměstnanců) · ČR: 2778 MWh/rok
- Ověřovatel
- Against the assigned corpus text (EED consolidated to 4 May 2023, Art 8(4) = non-SME) the divergence is literal, but the Czech figure is a transposition, not an invention: Art 11(2) of the recast Directive (EU) 2023/1791 makes the audit duty turn on average annual consumption above 10 TJ over the previous three years - exactly 2 778 MWh - regardless of enterprise size, with an audit at least every four years. The only element without an EU anchor is the group-aggregation rule (podniky s podilem alespon 50 %), an anti-circumvention device of limited reach. (důvod: eu_mandates_it)
- Citace EU
Členské státy zajistí, aby podniky, které nejsou malými a středními podniky, musely absolvovat energetický audit provedený nezávisle a nákladově efektivním způsobem kvalifikovanými nebo akreditovanými odborníky nebo provedený a kontrolovaný nezávislými orgány v souladu s vnitrostátními právními předpisy do 5. prosince 2015 a alespoň každé čtyři roky od data předchozího energetického auditu.
- Citace ČR
Podnikatel, který s podnikatelem nebo podnikateli, kteří se podílejí na jeho základním kapitálu nebo hlasovacích právech alespoň 50 %, překračuje průměrnou roční konečnou spotřebu energie energetického hospodářství za poslední 3 po sobě jdoucí kalendářní roky 2778 MWh a nevztahuje se na něj povinnost podle odstavce 1, je povinen jednou za 4 roky zajistit pro své energetické hospodářství provedení energetického auditu.
Roztříštěnost úpravy neověřováno
- Rozdíl
- Povinná osoba nezjistí ze zákona ani to, zda práh překračuje - klíčová metodika výpočtu i obsah auditu jsou ve vyhlášce, informace o vyúčtování v jiném předpise; fragmentace zvyšuje náklady na orientaci v právu.
- Požadavek EU
- Minimální kritéria energetických auditů stanoví přímo směrnice v příloze VI; požadavky na vyúčtování a informace o vyúčtování stanoví přílohy VII a VIIa.
- Požadavek ČR
- Způsob provedení auditu, obsah zprávy, způsob zavedení systému hospodaření s energií i způsob výpočtu průměrné roční konečné spotřeby a sčítání údajů propojených podnikatelů jsou svěřeny prováděcímu právnímu předpisu; pravidla vyúčtování tepla nejsou v zákoně vůbec a jsou upravena samostatně.
- Citace EU
Energetické audity uvedené v článku 8 jsou založeny na těchto zásadách:
- Citace ČR
Prováděcí právní předpis stanoví způsob provedení energetického auditu, obsah a způsob zpracování zprávy o provedeném energetickém auditu, způsob zavedení systému hospodaření s energií, způsob výpočtu průměrné roční konečné spotřeby energie a způsob zahrnutí údajů podnikatelů, kteří se podílejí na základním kapitálu nebo hlasovacích právech jiného podnikatele alespoň 50 %.
Kratší lhůty neověřováno
- Rozdíl
- Podnik, který poprvé překročí spotřební práh, má pevnou roční (resp. dvouletou) lhůtu vymahatelnou pokutou; směrnice takový tlak nevytváří.
- Požadavek EU
- Směrnice stanoví pouze jednorázové datum 5. prosince 2015 a poté cyklus nejméně jednou za čtyři roky; žádnou lhůtu pro první audit po vzniku povinnosti nestanoví.
- Požadavek ČR
- Audit musí být proveden do 1 roku od vzniku povinnosti a systém hospodaření s energií zaveden a certifikován do 2 let od vzniku povinnosti.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 1 rok
- Citace EU
Členské státy zajistí, aby podniky, které nejsou malými a středními podniky, musely absolvovat energetický audit provedený nezávisle a nákladově efektivním způsobem kvalifikovanými nebo akreditovanými odborníky nebo provedený a kontrolovaný nezávislými orgány v souladu s vnitrostátními právními předpisy do 5. prosince 2015 a alespoň každé čtyři roky od data předchozího energetického auditu.
- Citace ČR
být proveden do 1 roku od vzniku povinnosti na základě dat o konečné spotřebě energie energetického hospodářství za 3 roky předcházející vzniku povinnosti a musí být proveden v souladu s právními předpisy,
Nevyužitá výjimka vyvráceno
- Rozdíl
- Z výjimky se stává povinnost: největší spotřebitelé musí trvale financovat certifikaci a recertifikaci ISO 50001 (řádově statisíce Kč ročně plus interní kapacity), místo aby si mohli zvolit levnější čtyřletý audit.
- Požadavek EU
- Systém hospodaření s energií je podle směrnice pouze dobrovolnou alternativou, která podnik osvobozuje od povinného auditu; směrnice jeho zavedení nikomu neukládá.
- Požadavek ČR
- Podnikatel nad 23611 MWh musí systém hospodaření s energií zavést A nechat certifikovat akreditovanou osobou podle harmonizované normy; volba mezi auditem a EnMS mu není dána.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 23611 MWh/rok
- Ověřovatel
- Art 11(1) of Directive (EU) 2023/1791 requires enterprises with average annual consumption above 85 TJ (= 23 611 MWh, the Czech figure to the megawatt-hour) to implement an energy management system which 'shall be certified by an independent body in accordance with the relevant European or international standards'. The mandatory-EnMS-instead-of-optional-audit design is therefore EU law, not a Czech conversion of an exemption into a duty; the finding measures the 2024 Czech text against a 2023 consolidation that predates the recast. (důvod: eu_mandates_it)
- Citace EU
Od požadavků odstavce 4 jsou osvobozeny podniky, které nejsou malými a středními podniky a které zavádějí systém hospodaření s energií nebo systém environmentálního řízení certifikovaný nezávislým orgánem podle příslušných evropských či mezinárodních norem, pokud členské státy zajistí, že příslušný systém řízení zahrnuje energetický audit na základě minimálních kritérií založených na zásadách stanovených v příloze VI.
- Citace ČR
Podnikatel, který s podnikatelem nebo podnikateli, kteří se podílejí na jeho základním kapitálu nebo hlasovacích právech alespoň 50 %, překračuje průměrnou roční konečnou spotřebu energie energetického hospodářství za poslední 3 po sobě jdoucí kalendářní roky 23611 MWh, je povinen pro své energetické hospodářství zavést a certifikovat akreditovanou osobou systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií
Širší působnost vyvráceno
- Rozdíl
- Vnitropodnikový energetik, kterého směrnice připouští, je v ČR z auditu vyloučen; podniky musí povinně nakupovat externí službu na uzavřeném, státem licencovaném trhu.
- Požadavek EU
- Audit smí provést kvalifikovaný či akreditovaný odborník, výslovně včetně vnitropodnikových odborníků nebo energetických auditorů, má-li stát systém kontroly kvality.
- Požadavek ČR
- Audit smí provést pouze energetický specialista s oprávněním uděleným ministerstvem (nebo osoba oprávněná v jiném členském státě) a nesmí jej provést osoba majetkově či personálně propojená s auditovaným subjektem.
- Ověřovatel
- The Czech act does not exclude in-house experts. § 10 odst. 7 pism. g) bars only a specialist who is a statutory body member, has an ownership interest in, is a close person to, or controls the audited entity - employment is not listed - and § 10 odst. 2 pism. b) expressly contemplates a specialist working in a 'pracovnim nebo obdobnem pomeru'. An employed company energy manager may therefore audit their employer once licensed, and the licence itself is precisely the quality-assurance scheme that Art 8(1) second subparagraph conditions in-house audits on (see also Art 16 on certification schemes). Independence from ownership is in any event required by Art 8(4) ('provedeny nezavisle'). (důvod: misread_cz)
- Citace EU
Energetické audity ve smyslu prvního pododstavce mohou být prováděny vnitropodnikovými odborníky nebo energetickými auditory za předpokladu, že dotyčný členský stát má vytvořen systém za účelem zajištění a kontroly jejich kvality, zahrnující případně i každoroční náhodný výběr alespoň statisticky významného procentního podílu ze všech energetických auditů, které provádějí.
- Citace ČR
příslušným energetickým specialistou podle § 10 odst. 1 písm. a), nebo
Nevyužitá výjimka vyvráceno
- Rozdíl
- ČR nevyužila možnost prokázat nenákladovou efektivnost a nepřevzala ani výhradu technické proveditelnosti - povinná výměna všech měřidel a indikátorů v bytovém fondu do konce roku 2026 dopadá na statisíce bytů bez únikové klauzule.
- Požadavek EU
- Dálkově odečitatelné musí být měřiče instalované po 25. říjnu 2020, přičemž podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti podle čl. 9b odst. 1 nadále platí; dovybavení stávajících měřičů do 1. ledna 2027 odpadá, prokáže-li členský stát, že není nákladově efektivní.
- Požadavek ČR
- Veškerá měřidla a přístroje instalované po účinnosti zákona musí být dálkově odečitatelné a veškerá stávající místa musí být osazena dálkově odečitatelnými přístroji do 1. ledna 2027, bez jakékoli výhrady nákladové efektivnosti.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 1. 1. 2027
- Ověřovatel
- Art 9c(2) sets the retrofit duty and the 1 January 2027 date as the default; the cost-effectiveness escape is a demonstration made by the Member State ('pokud dotceny clensky stat neprokaze, ze to neni nakladove efektivni'), not an individual exemption an owner could invoke. A Member State that has not made that demonstration must impose the full duty, which is what § 7 odst. 11 does. Technical-feasibility relief survives through § 7 odst. 10, which governs the devices under § 7 odst. 4 pism. e) referenced by odst. 11; monthly reading (§ 7 odst. 12) is likewise implied by Art 10a and Annex VIIa. (důvod: eu_mandates_it)
- Citace EU
Měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, které již byly nainstalovány, ale nejsou dálkově odečitatelné, musí být vybaveny možností dálkového odečítání, nebo nahrazeny dálkově odečitatelnými přístroji do 1. ledna 2027, pokud dotčený členský stát neprokáže, že to není nákladově efektivní.
- Citace ČR
Veškerá stanovená měřidla a přístroje registrující dodávku tepelné energie podle odstavce 4 písm. d) nebo e) instalovaná po účinnosti tohoto zákona musí být dálkově odečitatelnými stanovenými měřidly a dálkově odečitatelnými přístroji registrujícími dodávku tepelné energie v rozsahu a způsobem stanoveným prováděcím právním předpisem. Veškerá stávající místa osazená stanovenými měřidly nebo přístroji registrujícími dodávku tepelné energie podle odstavce 4 písm. d) nebo e) musí být osazena dálkově odečitatelnými stanovenými měřidly nebo dálkově odečitatelnými přístroji registrujícími dodávku tepelné energie do 1. ledna 2027 v rozsahu a způsobem stanoveným prováděcím právním předpisem.
Nálezy — česká úprava mírnější (1)
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Velké podniky s nízkou spotřebou energie (např. banky, pojišťovny, obchodní a poradenské společnosti s tisíci zaměstnanci) v ČR audit nedělají, ačkoli je směrnice vyžaduje - jde o pod-transpozici.
- Požadavek EU
- Všechny podniky, které nejsou MSP, musí absolvovat energetický audit bez ohledu na výši spotřeby.
- Požadavek ČR
- Velký podnik se spotřebou pod 2778 MWh nemá žádnou auditní povinnost; podnikatel pod 200 MWh je vyňat výslovně.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 200 MWh/rok
- Citace EU
Členské státy zajistí, aby podniky, které nejsou malými a středními podniky, musely absolvovat energetický audit provedený nezávisle a nákladově efektivním způsobem kvalifikovanými nebo akreditovanými odborníky nebo provedený a kontrolovaný nezávislými orgány v souladu s vnitrostátními právními předpisy do 5. prosince 2015 a alespoň každé čtyři roky od data předchozího energetického auditu.
- Citace ČR
Povinnost podle odstavců 1 a 2 se nevztahuje na podnikatele, jehož roční konečná spotřeba energie energetického hospodářství je nižší než 200 MWh ročně.