Gold-plating.eu
PřehledPředpisy › ENV-02

PPWD → Zákon o obalech

Směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech
Zákon č. 477/2001 Sb., o obalech

65.6
index přísnosti (0–100)
+10.0
rozdíl obtížnosti ČR − EU
13
nálezů přísnějších než EU
3
z toho závažných (4–5)
21
českých prováděcích opatření

Verdikt

Zákon č. 477/2001 Sb. přejímá definice, základní požadavky, limity těžkých kovů i značení obalů prakticky doslovně, ale u ekonomických povinností jde podstatně dál než směrnice 94/62/ES. Cíle recyklace a využití, které směrnice ukládá státu, přenáší na každou jednotlivou povinnou osobu, zvyšuje je (celkem 75 % recyklace a 80 % využití od roku 2025 proti unijním 65 %) a část jich vymáhá již od roku 2021. Nad rámec směrnice zavádí registraci v Seznamu osob, každoroční ohlašování k 15. únoru, pětiletou archivaci, povinné pokrytí 90 % obcí a obyvatel sběrnou sítí, tvrdý povolovací a vlastnický režim autorizovaných obalových společností a zálohové povinnosti včetně povinné nabídky piva ve vratných obalech. Sankční rámec (až 10 mil. Kč) je čistě vnitrostátní, protože směrnice o sankcích mlčí.

Po adversariálním ověření: Jádro nadstavby - individuální cíle recyklace a využití o 10 procentních bodů nad unijní úrovní a o čtyři roky dříve, autorizační a vlastnický režim kolektivních systémů a povinný zálohový režim - obstálo, takže skóre zůstává vysoké. Registrace v Seznamu, rozsah osobní působnosti, parametry sběrné sítě a sankční rámec ale mají oporu v čl. 3 bodu 11, čl. 7 odst. 2 a 4 a čl. 12 odst. 6 směrnice, případně je zákon sám zužuje (§ 13 odst. 1 písm. b), § 14 odst. 12, § 15a), proto skóre klesá ze 70 na 60.

Výhrady k tomuto srovnání. 1) Unijní text je konsolidované znění 94/62/ES ke dni 4. 7. 2018 (po směrnici (EU) 2018/852), český text je konsolidované znění zákona č. 477/2001 Sb. po novele č. 244/2022 Sb.; časový nesoulad může u některých hodnot vysvětlit rozdíly. 2) Řada ustanovení českého zákona (§ 10 odst. 5, § 10a, § 11 odst. 2 a 3, § 12a, § 13a odst. 2 a 3, § 15b, příloha č. 4) transponuje směrnici (EU) 2019/904 o jednorázových plastech, nikoli směrnici 94/62/ES; tato ustanovení proto nejsou hodnocena jako gold-plating vůči 94/62/ES. 3) Monitorování těžkých kovů ve skle podle § 4 odst. 4 a přílohy č. 5 vychází z rozhodnutí Komise 2001/171/ES, tedy z unijního, nikoli českého původu. 4) Hodnoty v příloze č. 3 jsou v souboru rozepsány po jednom čísle na řádek; sloupec B (celkové využití) je vyplněn pouze u řádků "Prodejních určených spotřebiteli" a "Celkem", u materiálových řádků jde o cíle recyklace pro čtyři období. 5) Čl. 6 odst. 10 směrnice členským státům dovoluje překračovat maximální cíle za podmínky notifikace Komisi, takže vyšší české cíle nejsou nutně protiprávní - stále však jde o zvýšenou zátěž oproti unijnímu minimu.

Klíčové údaje

Předpis EU
Směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech (31994L0062)
Použité znění EU
01994L0062-20180704
Český předpis
Zákon č. 477/2001 Sb., o obalech
Rozsah srovnání
celý zákon
Kvalita párování
full
Oblast
Odpady a obaly
Skóre analytika / po ověření
70 / 60
Ověření nálezů
2 potvrzeno, 6 sníženo, 0 vyvráceno
Sankce podle směrnice
Směrnice 94/62/ES neobsahuje žádný článek o sankcích - v konsolidovaném znění není ustanovení typu "účinné, přiměřené a odrazující sankce"; vymáhání ponechává zcela na členských státech (srov. čl. 22 odst. 1 o provedení ve vnitrostátních předpisech).
Sankce v ČR
Až 10 000 000 Kč (§ 45 odst. 1 písm. e) zákona č. 477/2001 Sb.) za nezajištění zpětného odběru, nesplnění podmínek uvádění obalů na trh, nezajištění využití odpadu z obalů, výkon činnosti bez autorizace a za většinu přestupků autorizované společnosti; podle § 45 odst. 2 navíc pokuta ve výši počtu chybějících procent x 1 000 000 Kč při nedosažení minimální úrovně zpětného odběru; nižší sazby 50 000 Kč (obec), 500 000 Kč, 1 000 000 Kč a 5 000 000 Kč pro ostatní přestupky.

Srozumitelnost

UkazatelPředpis EUČeský předpisRozdíl
Počet slov727318696+11423.0
Počet vět373839+466.0
Průměrná délka věty (slov)19.522.28+2.8
Medián délky věty1517+2.0
Podíl vět nad 40 slov (%)7.7713.59+5.8
Slov se 4+ slabikami (%)19.5419.91+0.4
Křížové odkazy / 1000 slov31.2144.02+12.8
Podmínkové vazby / 1000 slov3.996.04+2.0
Příkazy a zákazy / 1000 slov7.0114.23+7.2
Nominalizace / 1000 slov46.8956.8+9.9
Trpný rod / 1000 slov10.175.19-5.0
Vedlejších vět na větu0.640.92+0.3
INDEX OBTÍŽNOSTI42.952.9+10.0

Zarovnání ustanovení

Strojově nalezené nejtěsnější dvojice mezi paragrafy českého zákona a články směrnice. Slouží k orientaci v textu — není to měřítko gold-platingu, proč, je vysvětleno ve statistikách.

Paragraf ČRČlánek směrnicePodobnost
§ 2čl. 30.82
§ 8čl. 30.78
§ 7čl. 30.78
§ 4čl. 30.84
§ 48čl. 250.75
§ 3čl. 40.72
§ 9čl. 70.69
§ 6čl. 30.63

Nálezy — česká úprava přísnější (13)

Řazeno podle závažnosti po ověření. Citace jsou doslovné; strojově ověřeno, že jsou podřetězcem zdrojového textu.

Širší působnost potvrzeno

ČR: § 12 odst. 1 a příloha č. 3 k zákonu  ·  EU: čl. 6 odst. 1 písm. f) a h)
Rozdíl
Cíl EU je o 10 procentních bodů nižší a je adresován státu; ČR jej přenáší na každý povinný subjekt a zpřísňuje jej nad úroveň, kterou směrnice požaduje až od roku 2030.
Požadavek EU
Cíle recyklace jsou uloženy členským státům jako celostátní cíle: alespoň 65 % hmotnosti všech obalových odpadů do 31. 12. 2025 a 70 % do 31. 12. 2030.
Požadavek ČR
Každá jednotlivá osoba uvádějící obaly na trh nebo do oběhu musí sama v každém kalendářním roce dosáhnout 75 % recyklace a 80 % celkového využití odpadu ze svých obalů (od 1. 1. 2025).
Hodnoty
EU: 65 · ČR: 75 % hmotnosti recyklace obalových odpadů od r. 2025
Ověřovatel
Nepodařilo se vyvrátit. Příloha č. 3 skutečně stanoví pro období od 1. 1. 2025 sloupec A (recyklace) 75 % a sloupec B (celkové využití) 80 % a bod 1 přílohy vyžaduje jejich dosažení 'v každém kalendářním roce', přičemž § 12 odst. 1 povinnost adresuje individuálně každé osobě uvádějící obaly na trh nebo do oběhu. Metriky jsou srovnatelné - čl. 6a odst. 1 písm. a) dovoluje ztotožnit vzniklý obalový odpad s obaly uvedenými na trh, což je přesně jmenovatel podle bodu 2 přílohy č. 3. Čl. 6 odst. 10 takové překročení sice připouští (po oznámení Komisi), ale nevyzývá k němu, takže jde o skutečné over-implementation; zátěž zmírňuje jen možnost sdruženého plnění podle § 13 odst. 1 písm. c) a výjimka de minimis podle § 15a.
Citace EU
nejpozději 31. prosince 2025 bude alespoň 65 % hmotnosti veškerých obalových odpadů recyklováno;
Citace ČR
Celkem 70 75 75 80 75 80 75 80

Dřívější účinnost potvrzeno

ČR: příloha č. 3 k zákonu (řádky "Skleněných" a "Plastových")  ·  EU: čl. 6 odst. 1 písm. g) body i) a v)
Rozdíl
Cíl pro sklo je o 5 p. b. vyšší než unijní cíl pro rok 2025 a je vymáhán o 4 roky dříve; cíl pro plasty je vymáhán o 4 roky dříve.
Požadavek EU
Recyklace skla alespoň 70 % a plastů alespoň 50 % má být dosažena až nejpozději 31. prosince 2025 (75 % skla až k 31. 12. 2030).
Požadavek ČR
Recyklace skla 75 % a plastů 50 % je vyžadována již od 1. 1. 2021, a to od každé povinné osoby v každém kalendářním roce.
Hodnoty
EU: 70 · ČR: 75 % recyklace skla
Ověřovatel
Ověřeno v příloze č. 3: záhlaví sloupců je 'od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2024 / od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2029 / od 1. 1. 2030 do 31. 12. 2034 / od 1. 1. 2035' a řádky 'Skleněných 75 75 75 75' a 'Plastových 50 50 55 55'. Unijní cíl pro sklo je 70 % až k 31. 12. 2025 a 75 % teprve k 31. 12. 2030 (čl. 6 odst. 1 písm. g) bod v) a písm. i) bod v)), pro plasty 50 % k 31. 12. 2025. Odklad podle čl. 6 odst. 1a jde jen opačným směrem, žádné ustanovení směrnice dřívější účinnost nevyžaduje.
Citace EU
70 % skla;
Citace ČR
Skleněných 75 75 75 75 Plastových 50 50 55 55

Dozorové pravomoci navíc sníženo

ČR: § 16 až 20a, § 17 odst. 4 a 6, § 26 odst. 2 písm. c)  ·  EU: čl. 7 odst. 1 a 2
Rozdíl
Rozsáhlý povolovací, vlastnický a dohledový režim nad rámec směrnice, který představuje faktickou bariéru vstupu na trh kolektivních systémů.
Požadavek EU
Směrnice požaduje pouze existenci systémů zpětného odběru a využití otevřených hospodářským subjektům a zavedení systémů rozšířené odpovědnosti výrobce; formu ani vlastnickou strukturu kolektivního systému neupravuje.
Požadavek ČR
Kolektivní plnění smí zajišťovat jen akciová společnost s autorizací MŽP (nejvýše na 10 let, po projednání s MPO), jejímiž akcionáři mohou být pouze povinné osoby s podílem do 33 %, se zákazem rozdělovat zisk, se souhlasem MŽP k valné hromadě a k přeměnám a s podmínkou 25% pokrytí obcí a obyvatel již při vydání autorizace a 10% podílu na trhu po roce činnosti.
Ověřovatel
Text jsem ověřil - § 16 (pouze akciová společnost), § 17 odst. 4 písm. a) (25 % obcí i obyvatel) a odst. 6 (nejdéle 10 let), § 18 odst. 1, 3, 4 a 6 (jen povinné osoby, strop 33 %, zákaz podnikání v odpadech), § 20 (zákaz rozdělovat zisk), § 20a odst. 1 a 6 (výpis akcionářů před valnou hromadou, souhlas MŽP) i 10% podíl na trhu po roce jsou v zákoně a ve směrnici nemají obdobu. Část dohledové nadstavby však unijní právo vyžaduje: čl. 7 odst. 2 přes čl. 8a odst. 3 písm. c) až e) a odst. 5 směrnice 2008/98/ES ukládá finanční způsobilost, vnitřní kontrolu s nezávislými audity, zveřejňování vlastníků a členů a zvláštní dohledový subjekt tam, kde působí více organizací. Přímými adresáty jsou navíc jen jednotky společností. (důvod: severity_inflated)
Citace EU
Tyto systémy musí být otevřené pro účast hospodářských subjektů z dotčených odvětví a příslušných veřejných orgánů.
Citace ČR
Autorizovaná obalová společnost (dále jen „autorizovaná společnost“) je akciovou společností, která je oprávněna vykonávat činnost na základě rozhodnutí o autorizaci podle § 17.

Širší působnost sníženo

ČR: § 9 odst. 2 až 7 a odst. 10, § 9a  ·  EU: čl. 5 odst. 1 písm. a)
Rozdíl
Z dobrovolného nástroje se stává tvrdá zákonná povinnost včetně povinné nabídky nápojů ve vratných obalech - zásah do sortimentu prodejce, který směrnice nepožaduje.
Požadavek EU
Zálohové systémy jsou jen jedním z demonstrativně vyjmenovaných opatření, která členské státy "mohou" přijmout na podporu opakovaného použití.
Požadavek ČR
Výše záloh je závazně stanovena prováděcím předpisem, obaly se musí vykupovat bez omezení množství a bez vázání na nákup po celou provozní dobu, změnu nebo ukončení výkupu je nutno oznámit 6 měsíců předem a vykupovat ještě nejméně 1 rok; provozovny nad 200 m2 prodávající točené pivo je musí nabízet i ve vratných zálohovaných obalech.
Ověřovatel
Návětí čl. 5 odst. 1 je povinné ('členské státy přijmou opatření na podporu zvyšování podílu opakovaně použitelných obalů') a demonstrativní výčet pod písm. a) až d) výslovně nabízí 'využívání systémů vratných zálohovaných obalů' i 'stanovení minimálního procentního podílu opakovaně použitelných obalů uváděných na trh každý rok pro každý tok obalů'. Český zálohový režim (§ 9 odst. 2 až 7) je tedy volbou z nabídnutého menu; nad rámec směrnice jde v podstatě jen § 9 odst. 10 (povinná nabídka piva ve vratných obalech nad 200 m2 prodejní plochy), který navíc dopadá pouze na větší prodejny. (důvod: not_goldplating)
Citace EU
využívání systémů vratných zálohovaných obalů;
Citace ČR
Osoba, která uvádí do oběhu stolní pivo, výčepní pivo nebo ležáky v obalech, které nejsou vratnými zálohovanými obaly, je povinna nabízet nápoje náležející do uvedených skupin rovněž ve vratných zálohovaných obalech, pokud jsou v nich tyto nápoje uváděny na trh.

Širší působnost neověřováno

ČR: § 4 odst. 1, § 5 odst. 2  ·  EU: čl. 2 odst. 1, čl. 9 odst. 1
Rozdíl
Rozšíření věcné i osobní působnosti o dodavatele obalových prostředků, kteří podle směrnice povinnými osobami nejsou.
Požadavek EU
Základní požadavky a limity těžkých kovů se vztahují na obaly uváděné na trh, nikoli na polotovary, z nichž se obaly teprve vyrábějí.
Požadavek ČR
Tytéž požadavky (limit 100 mikrogramů/g, recyklovatelnost, technická dokumentace, informování odběratelů) jsou uloženy i osobě, která uvádí na trh "obalový prostředek", tedy výrobek, z něhož je obal teprve vyroben.
Citace EU
Tato směrnice se vztahuje na veškeré obaly, které jsou ve Společenství uváděny na trh
Citace ČR
Osoba, která uvádí na trh obal nebo obalový prostředek, je povinna zajistit, aby

Roztříštěnost úpravy neověřováno

ČR: § 31, § 50 odst. 2  ·  EU: -
Rozdíl
Povinná osoba musí sledovat jeden zákon, deset podzákonných předpisů a devět dozorových orgánů, aby zjistila rozsah svých povinností.
Požadavek EU
Směrnice předpokládá jednotný rámec pro obaly a obalové odpady v gesci členského státu.
Požadavek ČR
Dozor vykonává devět různých orgánů (MŽP, MPO, krajské hygienické stanice, ČOI, SZPI, ČIŽP, SÚKL, ÚSKVBL, celní úřady) a zákon je proveden sedmi vyhláškami MŽP, vyhláškou MPO a nařízením vlády, přičemž na nakládání s odpady z obalů se dále použije zákon o odpadech.
Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
Citace ČR
Ministerstvo životního prostředí vydá vyhlášku podle § 9a odst. 3, § 10 odst. 6, § 11 odst. 4, § 15 odst. 4, § 21b odst. 7, § 23 odst. 5 a § 23a odst. 6.

Širší působnost sníženo

ČR: § 10 odst. 1 ve spojení s § 2 písm. e)  ·  EU: čl. 7 odst. 1
Rozdíl
Rozšíření osobní působnosti na celý distribuční řetězec (velkoobchod, maloobchod) nad rámec konceptu rozšířené odpovědnosti výrobce.
Požadavek EU
Členské státy mají vytvořit systémy zpětného odběru a využití; povinnost je adresována státu a systémy mají být otevřené hospodářským subjektům.
Požadavek ČR
Povinnost zajistit zpětný odběr (a využití) nese individuálně každá osoba, která obal uvádí "na trh nebo do oběhu", tedy i každý další článek distribučního řetězce, nikoli jen výrobce či první dovozce.
Ověřovatel
Rozšíření na celý distribuční řetězec má oporu v unijním právu: čl. 3 bod 11 směrnice mezi 'hospodářské subjekty' výslovně řadí 'velkoobchodníci a maloobchodníci' a čl. 7 odst. 2 ukládá zavést systémy rozšířené odpovědnosti výrobce podle článků 8 a 8a směrnice 2008/98/ES, kde je 'výrobcem výrobků' každý, kdo výrobky mimo jiné 'prodává' nebo dováží. Navíc § 13 odst. 1 písm. b) dovoluje povinnosti smluvně přenést na dalšího článku řetězce spolu s vlastnictvím obalu a § 15a zprošťuje osoby pod 300 kg obalů a 25 mil. Kč obratu, takže povinnost fakticky nedopadá kumulativně na každý článek. (důvod: eu_has_counterpart)
Citace EU
S cílem dosažení cílů stanovených touto směrnicí přijmou členské státy nezbytná opatření k vytvoření systémů umožňujících:
Citace ČR
Pokud osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu obaly, neprokáže, že se z těchto obalů nestaly na území České republiky odpady, je povinna zajistit zpětný odběr těchto obalů nebo odpadů z těchto obalů.

Širší působnost sníženo

ČR: § 10 odst. 2 a 4  ·  EU: čl. 7 odst. 1
Rozdíl
Tvrdý kvantitativní a smluvní požadavek na sběrnou síť, který fakticky znemožňuje individuální plnění a vytváří bariéru vstupu.
Požadavek EU
Směrnice nestanoví žádné kvantitativní parametry sběrné sítě ani povinnost smluvního zapojení obcí.
Požadavek ČR
Sběrná síť musí pokrývat nejméně 90 % obcí a 90 % obyvatel ČR a sběrná místa musí být na základě písemné smlouvy s obcí zařazena do obecního systému odpadového hospodářství.
Hodnoty
EU: — · ČR: 90 % obcí a % obyvatel pokrytých sběrnou sítí
Ověřovatel
Tvrzení 'SMĚRNICE MLČÍ' neobstojí v plném rozsahu: čl. 7 odst. 4 výslovně stanoví, že 'čl. 11 odst. 1 směrnice 2008/98/ES se použije na obalové odpady', a ten vyžaduje dostatečné materiálové a územní pokrytí sběrných míst; čl. 7 odst. 2 pak přes čl. 8a odst. 3 písm. a) a b) směrnice 2008/98/ES ukládá, aby systémy EPR měly územní pokrytí, které se 'neomezuje na oblasti, v nichž je sběr nejziskovější', a zajistily 'přiměřenou dostupnost systémů sběru'. Ryze národní je tedy jen kvantifikace na 90 % obcí i obyvatel (§ 10 odst. 2) a povinné zařazení sběrných míst do obecního systému písemnou smlouvou (§ 10 odst. 4). (důvod: eu_has_counterpart)
Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
Citace ČR
podíl obcí, na jejichž území je povinna zajišťovat zpětný odběr prostřednictvím sběrných míst v souladu s odstavcem 1, činil z celkového počtu obcí v České republice minimálně 90 %, a

Kratší lhůty neověřováno

ČR: § 15 odst. 1 písm. a) až d) a odst. 3  ·  EU: čl. 12 odst. 3a a odst. 6
Rozdíl
Ohlašovací lhůta 1,5 měsíce po skončení roku, řetězcová evidence až po zařízení k využití a pětiletá archivace jsou zpřísněním oproti unijnímu rámci.
Požadavek EU
Členský stát předkládá údaje Komisi elektronicky do 18 měsíců od konce vykazovaného roku; od hospodářských subjektů se vyžadují pouze "spolehlivé údaje" bez stanovené lhůty.
Požadavek ČR
Povinná osoba vede průběžnou evidenci obalů i odpadů z obalů v celém řetězci až po využití, ohlašuje ji MŽP do 15. února následujícího roku a doklady uchovává nejméně 5 let.
Hodnoty
EU: 18 · ČR: 1.5 měsíců po skončení vykazovaného roku
Citace EU
Údaje předkládají elektronicky do osmnácti měsíců od konce vykazovaného roku, za který byly shromážděny.
Citace ČR
uschovávat doklady s údaji vedenými v této evidenci a ohlašovanými z této evidence po dobu nejméně 5 let.

Dokumentační zátěž neověřováno

ČR: § 21a odst. 3, § 23a odst. 1 až 4, § 21b odst. 1  ·  EU: čl. 7, čl. 12
Rozdíl
Trvale vázaný kapitál ve výši čtvrtiny ročních nákladů plus každoroční auditní a čtvrtletní ohlašovací náklady, které se promítají do příspěvků povinných osob.
Požadavek EU
Směrnice neukládá kolektivním systémům tvorbu finanční rezervy, povinný audit vykázaných dat ani čtvrtletní hlášení.
Požadavek ČR
Autorizovaná společnost musí trvale držet rezervu ve výši nejméně 25 % svých celkových nákladů na vázaném účtu, nechat auditorem ověřit účetní závěrku, evidence, náklady i data vykázaná klienty a obcemi a zaslat zprávy MŽP do 6 měsíců, a čtvrtletně hlásit MŽP hmotnost obalů.
Hodnoty
EU: — · ČR: 25 % celkových nákladů vázaných v rezervě
Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
Citace ČR
Autorizovaná společnost rezervu vytváří, udržuje a v případě jejího čerpání doplňuje tak, aby po uplynutí 5 let ode dne vydání prvního rozhodnutí o autorizaci dosahovala její výše k poslednímu dni každého účetního období nejméně 25 % celkových nákladů autorizované společnosti

Širší působnost neověřováno

ČR: § 13 odst. 1 písm. c)  ·  EU: čl. 7 odst. 1 druhý pododstavec
Rozdíl
Zákaz kombinovat více kolektivních systémů podle materiálu či druhu obalu omezuje volbu povinné osoby nad rámec směrnice.
Požadavek EU
Systémy musí být otevřené a nesmí vytvářet překážky obchodu nebo narušovat hospodářskou soutěž; volba systému není omezena.
Požadavek ČR
Povinná osoba smí uzavřít smlouvu o sdruženém plnění pouze s jednou autorizovanou společností, a to pro všechny obaly, které uvádí na trh nebo do oběhu (výjimka jen pro vratné zálohované obaly).
Citace EU
Tyto systémy musí být otevřené pro účast hospodářských subjektů z dotčených odvětví a příslušných veřejných orgánů.
Citace ČR
uzavřením smlouvy o zajištění plnění povinností stanovených v § 10 až 12a (dále jen „smlouva o sdruženém plnění“) pouze s jednou autorizovanou obalovou společností (§ 16) ve vztahu ke všem obalům jí uváděným na trh nebo do oběhu

Vyšší sankce sníženo

ČR: § 45 odst. 1 písm. e) a odst. 2  ·  EU: -
Rozdíl
Sankční rámec je zcela vnitrostátní; horní hranice 10 mil. Kč a násobková pokuta bez zákonného stropu jdou nad rámec toho, co směrnice vyžaduje.
Požadavek EU
Směrnice 94/62/ES neobsahuje žádné ustanovení o sankcích ani nepožaduje "účinné, přiměřené a odrazující" pokuty.
Požadavek ČR
Za nezajištění zpětného odběru, využití odpadu z obalů nebo za porušení povinností autorizované společnosti lze uložit pokutu až 10 000 000 Kč; při nedosažení minimální úrovně zpětného odběru se pokuta počítá jako počet chybějících procent krát 1 000 000 Kč.
Hodnoty
EU: — · ČR: 10000000 Kč (maximální pokuta)
Ověřovatel
Citace sedí (§ 45 odst. 1 písm. e) 10 000 000 Kč a § 45 odst. 2 součinový výpočet) a ve směrnici 94/62/ES jsem žádné ustanovení o sankcích nenašel. Právě proto však jde o oblast plně ponechanou členským státům - stanovit výši pokut je nutným prvkem každé transpozice a čl. 36 odst. 2 směrnice 2008/98/ES navíc pro odpadové předpisy vyžaduje sankce 'účinné, přiměřené a odrazující'. Horní hranice sazby sama o sobě nezvyšuje compliance zátěž adresátů, kteří plní povinnosti; násobková pokuta se navíc uplatní jen při nedosažení minimální úrovně zpětného odběru. (důvod: severity_inflated)
Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
Citace ČR
do 10000000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1, odstavce 2 písm. b), g), k), l) nebo s), odstavce 3 písm. a) až l), n), o), q) nebo u) až w) anebo podle odstavce 4.

Vykazování navíc sníženo

ČR: § 14 odst. 1, 4, 5 a 9, § 30 odst. 1  ·  EU: čl. 12
Rozdíl
Zcela nová registrační a oznamovací povinnost s vlastní lhůtou, poplatkem a přestupkovou sankcí.
Požadavek EU
Směrnice požaduje pouze harmonizované databáze vedené členským státem a poskytování spolehlivých údajů hospodářskými subjekty; registraci povinných osob u ministerstva nezná.
Požadavek ČR
Každá povinná osoba musí do 60 dnů podat návrh na zápis do Seznamu vedeného MŽP, popsat v něm zajištění zpětného odběru, osvěty a využití, zaplatit registrační poplatek 800 Kč a každou změnu údajů hlásit do 14 dnů.
Hodnoty
EU: — · ČR: 60 dnů na podání návrhu na zápis
Ověřovatel
§ 14 odst. 12 povinnost zápisu do Seznamu vylučuje u osoby, která 'má uzavřenu smlouvu o sdruženém plnění na všechny obaly', i u prodejce, za nějž povinnosti prokazatelně plní jiná osoba, a § 15a zprošťuje osoby pod 300 kg obalů a 25 mil. Kč obratu; registrace tedy nedopadá na 'každou povinnou osobu', ale prakticky jen na individuální plnitele. Navíc čl. 12 odst. 6 směrnice ukládá vyžadovat spolehlivé údaje od všech zúčastněných hospodářských subjektů a čl. 8a odst. 5 směrnice 2008/98/ES (použitelný přes čl. 7 odst. 2) výslovně počítá s tím, že členské státy mohou stanovit 'požadavky, jako je registrace'. Zbývá poplatek 800 Kč a 14denní ohlašování změn. (důvod: misread_cz)
Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
Citace ČR
Návrh na zápis do Seznamu se podává Ministerstvu životního prostředí nejpozději do 60 dnů od vzniku povinnosti podle odstavce 1

Nálezy — česká úprava mírnější (2)

Kratší lhůty neověřováno

ČR: příloha č. 3 k zákonu (řádek "Hliníkových")  ·  EU: čl. 6 odst. 1 písm. g) bod iv) a písm. i) bod iv), čl. 6 odst. 1a
Rozdíl
Česká republika využila pětiletého odkladu pro hliník; jde o odchylku výslovně dovolenou čl. 6 odst. 1a (odchylka 15 p. b., nikoli pod 30 %), tedy nikoli o vadnou transpozici.
Požadavek EU
50 % recyklace hliníku do 31. 12. 2025 a 60 % do 31. 12. 2030.
Požadavek ČR
35 % v období 2025-2029, 50 % až v období 2030-2034 a 60 % až od roku 2035.
Hodnoty
EU: 50 · ČR: 35 % recyklace hliníku v roce 2025
Citace EU
50 % hliníku;
Citace ČR
Hliníkových - 35 50 60

Širší působnost neověřováno

ČR: § 15a odst. 1  ·  EU: čl. 7 odst. 2
Rozdíl
Bagatelní výjimka vyjímá část obalů z režimu rozšířené odpovědnosti výrobce, kterou směrnice požaduje pro všechny obaly.
Požadavek EU
Do 31. 12. 2024 musí být zavedeny systémy rozšířené odpovědnosti výrobce pro všechny obaly.
Požadavek ČR
Osoba, která uvede na trh nebo do oběhu nejvýše 300 kg obalů ročně a má obrat do 25 mil. Kč, nemusí plnit povinnosti podle § 10 až 15 vůbec (zpětný odběr, využití, evidence, zápis do Seznamu).
Hodnoty
EU: — · ČR: 300 kg obalů ročně (hranice výjimky)
Citace EU
Členské státy zajistí, aby do 31. prosince 2024 byly zavedeny systémy rozšířené odpovědnosti výrobce pro všechny obaly podle článků 8 a 8a směrnice 2008/98/ES.
Citace ČR
Osoby, které uvádějí na trh nebo do oběhu obaly, nemusí plnit povinnosti uvedené v § 10 až 15, pokud splňují podmínku, že