IED → Zákon o ochraně ovzduší
Směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích
Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší (kap. III–V IED)
Verdikt
Pozor: soubor CZ neobsahuje zákon č. 76/2002 Sb. o integrované prevenci, ale zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, který transponuje kapitoly III až V směrnice 2010/75/EU (velké spalovací zdroje, spalování odpadu, rozpouštědla). V technických částech (odsíření, 24 hodin do omezení provozu, 120 hodin bez odlučovače, přechodný národní plán, zdroje s omezenou životností, teplárenská výjimka, 4 hodiny u spaloven) jde o věrný, téměř doslovný přepis směrnice. Silné přeregulování je naopak v rozsahu působnosti (povolení již od 0,3 MW a od 0,6 t rozpouštědel za rok), v požadavcích na monitoring (kontinuální měření od 50 MW místo 100 MW, povinné rozbory kovů, dioxinů, PCB a PAU) a v povinné dokumentaci (odborný posudek a rozptylová studie od autorizovaných osob, kompenzační opatření). Naopak u sankcí a u trvalé dostupnosti povolení veřejnosti zákon za směrnicí zaostává.
Po adversariálním ověření: Obstála dvě jádrová zjištění s reálným dopadem na tisíce provozovatelů – prahy pro činnosti s rozpouštědly 0,6 t/rok proti 5 až 25 t/rok v příloze VII části 2 a povinné dokumenty autorizovaných osob, o nichž čl. 12 mlčí; ostatní vysoce hodnocená zjištění se po ověření zmenšila (kompenzační opatření lze realizovat na vlastním zdroji, kontinuální měření má obdobné výjimky jako příloha V, autorizace dohledu plní čl. 50 odst. 7). Skóre navíc nadhodnocuje nesourodost dvojice: český soubor je zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, který velkou část porovnávaného povolovacího režimu uplatňuje na zdroje mimo působnost IED (§ 40 odst. 3), zatímco kapitola II směrnice v dodaném českém textu vůbec není.
Klíčové údaje
- Předpis EU
- Směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích (32010L0075)
- Použité znění EU
- 02010L0075-20240804
- Český předpis
- Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší (kap. III–V IED)
- Rozsah srovnání
- celý zákon
- Kvalita párování
- full
- Oblast
- Odpady a obaly
- Skóre analytika / po ověření
- 63 / 52
- Ověření nálezů
- 2 potvrzeno, 4 sníženo, 0 vyvráceno
- Sankce podle směrnice
- Čl. 79 odst. 1 a 2 (ve znění směrnice (EU) 2024/1785): členské státy stanoví účinné, přiměřené a odrazující sankce; ty zahrnují správní finanční sankce, které pachatele fakticky připraví o hospodářský prospěch, a u nejzávažnějších porušení právnickou osobou musí maximální výše činit nejméně 3 % ročního obratu provozovatele v Unii. Čl. 79 odst. 3 vyžaduje zohlednit povahu, závažnost a rozsah porušení, dotčenou populaci či oblast a opakování. Čl. 79a navíc zakládá právo na náhradu škody na lidském zdraví.
- Sankce v ČR
- Nejvyšší pokuta 10 000 000 Kč podle § 25 odst. 5 písm. a) zákona č. 201/2012 Sb. (mj. za provoz zdroje bez povolení provozu, nedodržení emisních limitů, nezastavení tepelného zpracování odpadu při překročení limitů). Další pásma: 2 000 000 Kč, 500 000 Kč, 100 000 Kč a 50 000 Kč; pro autorizované osoby až 2 000 000 Kč podle § 25a odst. 6 písm. a); pro fyzické osoby nejvýše 100 000 Kč podle § 23 odst. 2 písm. a). Žádná sazba není navázána na obrat.
Srozumitelnost
| Ukazatel | Předpis EU | Český předpis | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| Počet slov | 39628 | 40529 | +901.0 |
| Počet vět | 2210 | 1782 | -428.0 |
| Průměrná délka věty (slov) | 17.93 | 22.74 | +4.8 |
| Medián délky věty | 11.0 | 17.0 | +6.0 |
| Podíl vět nad 40 slov (%) | 7.51 | 13.86 | +6.3 |
| Slov se 4+ slabikami (%) | 20.36 | 21.99 | +1.6 |
| Křížové odkazy / 1000 slov | 57.81 | 34.96 | -22.9 |
| Podmínkové vazby / 1000 slov | 4.54 | 6.96 | +2.4 |
| Příkazy a zákazy / 1000 slov | 6.79 | 7.97 | +1.2 |
| Nominalizace / 1000 slov | 65.91 | 62.18 | -3.7 |
| Trpný rod / 1000 slov | 6.94 | 5.4 | -1.5 |
| Vedlejších vět na větu | 0.56 | 0.79 | +0.2 |
| INDEX OBTÍŽNOSTI | 50.3 | 52.6 | +2.3 |
Zarovnání ustanovení
Strojově nalezené nejtěsnější dvojice mezi paragrafy českého zákona a články směrnice. Slouží k orientaci v textu — není to měřítko gold-platingu, proč, je vysvětleno ve statistikách.
| Paragraf ČR | Článek směrnice | Podobnost |
|---|---|---|
| § 38 | čl. 33 | 0.84 |
| § 39 | čl. 33 | 0.79 |
| § 37 | čl. 32 | 0.90 |
| § 5 | čl. 38 | 0.79 |
| § 23 | čl. 31 | 0.81 |
| § 6 | čl. 15 | 0.87 |
| § 22 | čl. 8 | 0.86 |
| § 12b | čl. 23 | 0.73 |
Nálezy — česká úprava přísnější (13)
Řazeno podle závažnosti po ověření. Citace jsou doslovné; strojově ověřeno, že jsou podřetězcem zdrojového textu.
Širší působnost potvrzeno
- Rozdíl
- Prahová hodnota pro vstup do regulace je u typických lakoven a tiskáren zhruba 8x až 40x nižší než v příloze VII směrnice.
- Požadavek EU
- Kapitola V se vztahuje pouze na činnosti, které dosahují prahových hodnot spotřeby rozpouštědel uvedených v příloze VII části 2 (např. 5 t/rok pro jiné nátěry kovů a plastů, 25 t/rok pro publikační hlubotisk, 15 t/rok pro tepelný ofsetový rotační tisk).
- Požadavek ČR
- Vyjmenovaným (a tedy povolovaným) zdrojem je většina činností s organickými rozpouštědly již od projektované spotřeby 0,6 t rozpouštědel za rok, u odmašťování s CMR látkami dokonce od 0,01 t/rok.
- Hodnoty
- EU: 5 · ČR: 0.6 t rozpouštědel/rok
- Ověřovatel
- Čl. 56 váže kapitolu V na prahové hodnoty podle přílohy VII části 2 a ta u položky 8 ('Jiné nátěry včetně kovů, plastů, textilu (5), tkanin, filmu a papíru') stanoví práh > 5 t/rok, u publikačního hlubotisku > 25 t/rok, u ofsetového rotačního tisku > 15 t/rok a u čištění povrchů CMR látkami > 1 t/rok. Příloha č. 2 zákona zařazuje tytéž činnosti mezi vyjmenované (a tedy povolované) zdroje již od 0,6 t/rok, u odmašťování CMR prostředky od 0,01 t/rok a u publikačního hlubotisku rovněž od 0,6 t/rok. Český práh je navíc navázán na 'projektovanou' spotřebu, nikoli na skutečnou, což okruh adresátů dále rozšiřuje; v celém unijním textu není nic, co by nižší práh vyžadovalo.
- Citace EU
Tato kapitola se vztahuje na činnosti stanovené v části 1 přílohy VII, které dosahují prahových hodnot spotřeby uvedených v části 2 zmíněné přílohy, jsou-li stanoveny.
- Citace ČR
Aplikace nátěrových hmot, včetně kataforetického nanášení, nespadají-li pod činnosti uvedené pod kódy 9.9. až 9.14., s celkovou projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 0,6 t za rok a více
Dokumentační zátěž potvrzeno
- Rozdíl
- Dva placené externí dokumenty od úzkého okruhu státem autorizovaných osob ke každé žádosti a ke každé změně navyšující kapacitu nebo emise.
- Požadavek EU
- Směrnice taxativně vypočítává obsah žádosti o povolení (popis zařízení, surovin, emisí, technik, monitorování, netechnické shrnutí); nepožaduje posudek ani studii zpracovanou státem autorizovanou třetí osobou.
- Požadavek ČR
- K žádosti musí být přiložen odborný posudek zpracovaný autorizovanou osobou a u zdrojů sloupce A rozptylová studie zpracovaná jinou autorizovanou osobou.
- Ověřovatel
- Čl. 12 odst. 1 vypočítává obsah žádosti (popis zařízení, surovin, zdrojů emisí, technik, monitorování a netechnické shrnutí) a čl. 12 odst. 2 dokonce umožňuje využít podklady již zpracované podle jiných předpisů; požadavek na dokument zpracovaný státem autorizovanou třetí osobou se v textu směrnice nevyskytuje ani v čl. 12, ani v čl. 4 až 14a. § 11 odst. 7 a 8 přesto vyžadují odborný posudek autorizované osoby podle § 32 odst. 1 písm. d) a u zdrojů sloupce A rozptylovou studii autorizované osoby podle § 32 odst. 1 písm. e), a to i při každé změně navyšující výkon, kapacitu nebo emise. Výjimky (plynové zdroje do 5 MW, záložní zdroje do 300 h) okruh zužují, ale nikoli podstatně.
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
K žádosti o vydání závazného stanoviska podle odstavce 2 písm. b) předloží žadatel odborný posudek zpracovaný autorizovanou osobou podle § 32 odst. 1 písm. d).
Vykazování navíc sníženo
- Rozdíl
- Zdroje v pásmu 50-100 MW musí pořídit a provozovat kompletní systém kontinuálního měření emisí (investice v řádu milionů Kč na komín) tam, kde směrnice připouští jednorázová měření.
- Požadavek EU
- Kontinuální měření SO2, NOx a tuhých látek se vyžaduje až u spalovacích zařízení o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 100 MW a více; CO kontinuálně jen u zařízení spalujících plynná paliva o příkonu 100 MW a více.
- Požadavek ČR
- Kontinuální měření tuhých látek, SO2, NOx a navíc CO se vyžaduje již u spalovacího stacionárního zdroje o jmenovitém tepelném příkonu 50 MW a vyšším, bez ohledu na druh paliva.
- Hodnoty
- EU: 100 · ČR: 50 MW
- Ověřovatel
- Příloha V část 3 bod 1 skutečně váže kontinuální měření SO2, NOx a TZL na 100 MW a CO jen na plynové zdroje od 100 MW, kdežto příloha č. 4 část B bod 1.1. zákona jej ukládá od 50 MW – to platí. Tvrzení 'bez ohledu na druh paliva' je ale nepřesné: bod 3 téže přílohy vyjímá z kontinuálního měření TZL a SO2 zdroje spalující výlučně zemní plyn i zdroje pod 100 MW spalující srovnatelná plynná paliva a zdroje na kapalné palivo se zaručeným obsahem síry, a bod 2 vyjímá záložní zdroje 50–100 MW do 300 provozních hodin – tedy obdobné výjimky, jaké nabízí příloha V část 3 bod 2. Reálná delta se tak zužuje na NOx (a CO) u zdrojů v pásmu 50–100 MW, což je vážné, ale nikoli nejvyšší kategorie. (důvod: severity_inflated)
- Citace EU
a tuhých znečišťujících látek v odpadních plynech z každého spalovacího zařízení o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 100 MW nebo více se měří kontinuálně.
- Citace ČR
spalovací stacionární zdroj o jmenovitém tepelném příkonu 50 MW a vyšším pro tuhé znečišťující látky, oxid siřičitý, oxidy dusíku vyjádřené jako oxid dusičitý a oxid uhelnatý,
Širší působnost sníženo
- Rozdíl
- Povolovací režim je rozšířen na řádově tisíce malých kotelen, motorů a turbín, na které se IED vůbec nevztahuje.
- Požadavek EU
- Kapitola III a příloha I bod 1.1 se vztahují na spalování paliv teprve od celkového jmenovitého tepelného příkonu 50 MW; pod touto hodnotou směrnice povolovací povinnost neukládá.
- Požadavek ČR
- Povolení provozu (a s ním provozní řád, rozptylová studie a další podmínky) je vyžadováno již pro spalovací stacionární zdroje od 0,3 MW.
- Hodnoty
- EU: 50 · ČR: 0.3 MW
- Ověřovatel
- Práh 50 MW v čl. 28 a v příloze I bodě 1.1 je doložen správně, jenže IED tuto oblast vůbec neharmonizuje – čl. 2 odst. 1 omezuje působnost na činnosti uvedené v kapitolách II až VIa a čl. 28 zdroje pod 50 MW z kapitoly III výslovně vylučuje, takže nejde o 'přeplnění' transpozice, ale o autonomní vnitrostátní režim pro zdroje, které směrnice neupravuje. Zdroje 1–50 MW navíc na úrovni EU reguluje samostatná směrnice (EU) 2015/2193, která povolení nebo registraci vyžaduje, takže skutečné plus proti unijnímu právu je jen pásmo 0,3–1 MW. Zátěž je i podle českého textu odstupňovaná (§ 11 odst. 7 a 8 vyjímají plynové zdroje do 5 MW a záložní zdroje do 300 h/rok) a pro zařízení podle přílohy I směrnice se povolení provozu vůbec nevydává (§ 40 odst. 3). (důvod: severity_inflated)
- Citace EU
Spalování paliv v zařízeních o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 50 MW nebo více.
- Citace ČR
Spalování paliv v kotlích o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 0,3 MW do 5 MW včetně
Dozorové pravomoci navíc neověřováno
- Rozdíl
- Zákonná jednosměrná západka: individuální povolení nemůže převzít regulatorní hodnotu, vždy ji musí zpřísnit.
- Požadavek EU
- Příslušný orgán může (nikoli musí) stanovit přísnější podmínky povolení, než jakých lze dosáhnout použitím BAT popsaných v závěrech o BAT.
- Požadavek ČR
- Specifický emisní limit stanovený v povolení provozu nesmí být stejný nebo vyšší než limit stanovený prováděcím právním předpisem, tj. je-li limit stanovován v povolení, musí být vždy přísnější než obecně platná hodnota.
- Citace EU
Aniž je dotčen článek 18, může příslušný orgán stanovit přísnější podmínky povolení, než jsou podmínky, které lze splnit využitím nejlepších dostupných technik, jež jsou popsány v závěrech o BAT.
- Citace ČR
Specifický emisní limit stanovený v povolení provozu nesmí být stejný nebo vyšší než specifický emisní limit stanovený prováděcím právním předpisem pro daný stacionární zdroj.
Dozorové pravomoci navíc neověřováno
- Rozdíl
- Provozovatel spalovny musí po uplynutí lhůty projít novým povolovacím řízením, i když se podmínky provozu nezměnily.
- Požadavek EU
- U zařízení na spalování a spoluspalování odpadu směrnice požaduje pravidelné přehodnocení a případnou aktualizaci podmínek povolení; časově omezenou platnost povolení nepředepisuje.
- Požadavek ČR
- Povolení provozu zdroje tepelně zpracovávajícího odpad lze vydat nejdéle na 25 let a povolení provozu obecně lze vydat na dobu časově omezenou podle obvyklé životnosti zdroje.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 25 let
- Citace EU
Příslušný orgán pravidelně přehodnocuje a v případě nutnosti aktualizuje podmínky povolení.
- Citace ČR
Má-li být ve stacionárním zdroji tepelně zpracován odpad, lze povolení provozu vydat nejdéle na dobu 25 let
Nevyužitá výjimka neověřováno
- Rozdíl
- Zařízením s rozpouštědly odpadá možnost jednoduché registrace; místo oznámení musí projít správním řízením s odborným posudkem.
- Požadavek EU
- U zařízení, na která se vztahuje pouze kapitola V (rozpouštědla) nebo kapitola VIa, mohou členské státy namísto povolení zavést pouhý postup registrace, tj. oznámení záměru provozovat zařízení.
- Požadavek ČR
- Česká republika tuto odchylku nevyužila; každý vyjmenovaný zdroj včetně zdrojů s rozpouštědly musí mít plnohodnotné povolení provozu se závaznými podmínkami, popř. i provozní řád.
- Citace EU
Odchylně od prvního pododstavce mohou členské státy stanovit postup pro registraci zařízení, na která se vztahuje pouze kapitola V nebo kapitola VIa.
- Citace ČR
provozovat stacionární zdroj pouze na základě a v souladu s povolením provozu,
Vykazování navíc neověřováno
- Rozdíl
- Rozsah povinných akreditovaných rozborů je mnohonásobně širší než minimum směrnice a týká se i zdrojů spalujících kapalná paliva.
- Požadavek EU
- U velkých spalovacích zařízení směrnice mimo standardní znečišťující látky vyžaduje pouze měření emisí celkové rtuti, a to jen u zařízení spalujících černé nebo hnědé uhlí a nejméně jednou za rok.
- Požadavek ČR
- U spalovacího zdroje 50 MW a vyššího spalujícího tuhé nebo kapalné palivo se povinně jednorázově měří kadmium, rtuť, olovo, arsen, dále PCDD/PCDF, polychlorované bifenyly a čtyři polycyklické aromatické uhlovodíky, přestože pro ně nejsou stanoveny specifické emisní limity.
- Citace EU
U spalovacích zařízení spalujících černé nebo hnědé uhlí se nejméně jednou za rok měří emise celkové rtuti.
- Citace ČR
1) kadmium a jeho sloučeniny vyjádřené jako kadmium, rtuť a její sloučeniny vyjádřené jako rtuť, olovo a jeho sloučeniny vyjádřené jako olovo, arsen a jeho sloučeniny vyjádřené jako arsen,
Dozorové pravomoci navíc sníženo
- Rozdíl
- Žadatel musí nad rámec opatření na vlastním zdroji vykoupit nebo smluvně zajistit snížení emisí u třetích osob, jinak zdroj nesmí být uveden do provozu.
- Požadavek EU
- Vyžaduje-li norma kvality životního prostředí přísnější podmínky, než jakých lze dosáhnout použitím BAT, uvedou se v povolení dodatečná opatření snižující přispění daného zařízení ke znečištění.
- Požadavek ČR
- V oblasti, kde je překročen roční imisní limit, lze souhlasné závazné stanovisko vydat jen při současném uplatnění kompenzačních opatření, tj. snížení emisí u jiných, cizích stacionárních zdrojů, zajištěného veřejnoprávní smlouvou.
- Ověřovatel
- Popis 'vykoupit snížení emisí u třetích osob' neodpovídá § 11 odst. 6: kompenzační opatření navrhuje žadatel a 'Žadatel, který je současně provozovatelem stávajícího stacionárního zdroje, může do kompenzačních opatření zahrnout opatření ke snížení emisí realizovaná v předchozím kalendářním roce', tedy opatření na vlastním zdroji; veřejnoprávní smlouva se vyžaduje jen tehdy, realizuje-li se kompenzace na cizím zdroji nezařazeném v příloze č. 2. § 11 odst. 4 navíc obsahuje výjimku de minimis ('lze v odůvodněných případech vydat i bez uplatnění kompenzačních opatření, je-li zřejmé, že provoz ... by měl pouze zanedbatelný vliv'). Čl. 18 směrnice sice mluví jen o dodatečných opatřeních na daném zařízení, ale výslovně dodává, že tím 'nejsou dotčena jiná opatření, která mohou být přijata s cílem zajistit dodržování norem kvality životního prostředí'. (důvod: misread_cz)
- Citace EU
Pokud určitá norma kvality životního prostředí vyžaduje dodržení přísnějších podmínek, než jakých lze dosáhnout použitím nejlepších dostupných technik, uvedou se v povolení dodatečná opatření s cílem snížit konkrétní přispění daného zařízení ke znečištění, k němuž v příslušné oblasti dochází
- Citace ČR
pouze při současném uplatnění opatření zajišťujících alespoň zachování dosavadní úrovně znečištění pro danou znečišťující látku
Dozorové pravomoci navíc sníženo
- Rozdíl
- Namísto doložení odborné způsobilosti obsluhy je nutné samostatné správní řízení o autorizaci s rozsáhlou dokumentací, obnovované při změnách.
- Požadavek EU
- Zařízení na spalování odpadu má být provozováno a kontrolováno fyzickou osobou, která je k řízení zařízení způsobilá; formu prokázání způsobilosti směrnice nepředepisuje.
- Požadavek ČR
- Tepelné zpracování odpadu je možné pouze pod dohledem osoby autorizované ministerstvem; o autorizaci žádá sám provozovatel a musí doložit technický popis zdroje, povolení provozu, měřicí protokoly a odpovědného zástupce s předepsaným vzděláním a praxí.
- Ověřovatel
- Čl. 50 odst. 7 požadavek způsobilé fyzické osoby ukládá a formu prokázání ponechává členskému státu, takže česká autorizace je způsobem plnění unijní povinnosti, nikoli novou povinností; nadstavbou je jen správní řízení a doložená dokumentace podle § 32 odst. 4. Jde přitom o jednorázový úkon vázaný na konkrétní zdroj (žádost podává sám provozovatel, lhůta 60 dnů, autorizace vzniká i marným uplynutím lhůty podle § 32 odst. 2) a okruh adresátů je úzký – provozovatelé zařízení tepelně zpracovávajících odpad. Tomu odpovídá spíše střední závažnost. (důvod: severity_inflated)
- Citace EU
Členské státy zajistí, aby byla zařízení na spalování odpadu nebo zařízení na spoluspalování odpadu provozována a kontrolována fyzickou osobou, která je k řízení zařízení způsobilá.
- Citace ČR
Tepelné zpracování odpadu je možné pouze pod dohledem osoby autorizované podle § 32 odst. 1 písm. c).
Nevyužitá výjimka neověřováno
- Rozdíl
- Výzkumné a zkušební zdroje nejsou vyňaty úplně, ale jen částečně, a nesou riziko dodatečného povolovacího řízení.
- Požadavek EU
- Směrnice se vůbec nevztahuje na výzkum, vývoj a zkoušení nových výrobků a postupů.
- Požadavek ČR
- Provozovatel zdroje sloužícího pouze k výzkumu, vývoji nebo zkoušení je nadále povinen plnit povinnosti podle § 17 odst. 1 písm. a), d) a e) a v pochybnostech mu krajský úřad může uložit podat do 90 dnů žádost o povolení provozu.
- Citace EU
Tato směrnice se nevztahuje na výzkum, vývoj a zkoušení nových výrobků a postupů.
- Citace ČR
Provozovatel stacionárního zdroje používaného pouze k výzkumu, vývoji nebo zkoušení nových výrobků a procesů, kdy se za výzkum, vývoj nebo zkoušení nových výrobků a procesů nepovažuje tepelné zpracování odpadu, pokud je množství spalovaného odpadu vyšší než 50 tun za rok, je povinen plnit pouze povinnosti uvedené v § 17 odst. 1 písm. a), d) a e).
Roztříštěnost úpravy neověřováno
- Rozdíl
- Provozovatel musí souběžně sledovat dva zákony a dvě sady prováděcích vyhlášek; hmotné požadavky kapitol III až V jsou v zákoně o ovzduší a vyhlášce č. 415/2012 Sb., procesní režim v zákoně o integrované prevenci.
- Požadavek EU
- Jádro směrnice - závěry o BAT, stanovení mezních hodnot v rozsahu BAT-AEL, odchylky podle čl. 15 odst. 5, přezkum povolení do 4 let od zveřejnění závěrů o BAT a účast veřejnosti - tvoří jeden integrovaný povolovací režim.
- Požadavek ČR
- Zákon o ochraně ovzduší tento režim neobsahuje (BAT zmiňuje jedinkrát v § 4 odst. 3) a pro zařízení IED se povolení provozu nevydává, neboť je nahrazeno integrovaným povolením podle zákona č. 76/2002 Sb.
- Citace EU
Do čtyř let od zveřejnění rozhodnutí o závěrech o BAT podle čl. 13 odst. 5 týkajícího se hlavní činnosti zařízení příslušný orgán zajistí, aby
- Citace ČR
Povolení provozu podle § 11 odst. 2 písm. c) se nevydá podle tohoto zákona, pokud je jeho vydání nahrazeno postupem v řízení o vydání integrovaného povolení podle jiného právního předpisu
Vykazování navíc neověřováno
- Rozdíl
- Procedurální ohlašovací povinnost navíc, jejíž nesplnění činí jinak řádně provedené a zaplacené měření právně neúčinným.
- Požadavek EU
- Směrnice upravuje metody, četnost a postup vyhodnocení měření; neukládá provozovateli předem hlásit orgánu termín jednorázového měření.
- Požadavek ČR
- Měření se považuje za jednorázové měření emisí jen tehdy, byl-li jeho termín ohlášen přes ISPOP nejméně 5 pracovních dní předem; změna nebo zrušení termínu se hlásí nejméně 1 pracovní den předem.
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
Za jednorázové měření emisí podle odstavců 4 a 5 se považuje pouze takové měření, kterému předchází ohlášení termínu měření prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí učiněné provozovatelem nejméně 5 pracovních dní před provedením tohoto měření.
Nálezy — česká úprava mírnější (2)
Vyšší sankce neověřováno
- Rozdíl
- U velkých provozovatelů je český strop řádově nižší než 3 % obratu, sankce tak nemusí být odrazující ve smyslu čl. 79.
- Požadavek EU
- U nejzávažnějších porušení právnickou osobou musí maximální výše správní finanční sankce činit nejméně 3 % ročního obratu provozovatele v Unii; sankce musí pachatele fakticky připravit o získaný hospodářský prospěch.
- Požadavek ČR
- Nejvyšší pokuta podle zákona o ochraně ovzduší je pevná částka 10 000 000 Kč bez jakékoli vazby na obrat provozovatele.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 10000000 Kč
- Citace EU
V případě nejzávažnějších porušení předpisů právnickou osobou činí maximální výše správních finančních sankcí uvedených v prvním pododstavci nejméně 3 % ročního obratu dotčeného provozovatele v Unii v účetním roce předcházejícím roku, v němž byla sankce uložena.
- Citace ČR
10000000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b), c), f), k), m), n) nebo r), odstavce 3 písm. f), j), l) nebo m) nebo odstavce 4 písm. b),
Vykazování navíc neověřováno
- Rozdíl
- Po uplynutí 15 dnů se povolení z veřejného přístupu odstraňuje, takže trvalá dostupnost povolení a jeho aktualizací požadovaná směrnicí není zajištěna.
- Požadavek EU
- Rozhodnutí příslušného orgánu včetně kopie povolení a všech následných aktualizací se zpřístupní veřejnosti (u zařízení podle kapitoly II trvale, automaticky na internetu, bezplatně a bez registrace).
- Požadavek ČR
- Orgány ochrany ovzduší zpřístupňují podané žádosti, závazná stanoviska a povolení provozu veřejnosti pouze po dobu 15 dnů.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 15 dnů
- Citace EU
Rozhodnutí příslušného orgánu, včetně nejméně jedné kopie povolení, a všechny jeho následné aktualizace se zpřístupní veřejnosti.
- Citace ČR
závazných stanoviscích vydaných podle § 11 odst. 2 písm. b), povoleních provozu a rozhodnutích podle § 13a po dobu 15 dnů,