Čistá vozidla → Zákon o nízkoemisních vozidlech
Směrnice 2009/33/ES o podpoře čistých silničních vozidel na podporu nízkoemisní mobility
Zákon č. 360/2022 Sb., o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících
Verdikt
Věcné jádro transpozice je doslovně věrné: zákon č. 360/2022 Sb. přebírá minimální podíly pro Česko z tabulek 3 a 4 přílohy směrnice beze změny (29,7 % / 29,7 % pro lehká vozidla, 9 % / 11 % pro nákladní automobily, 41 % / 60 % pro autobusy), stejné definice nízkoemisního vozidla (50 g CO2/km a 80 % limitů do 2025, nulové emise od 2026), stejný seznam CPV kódů služeb i stejný nadlimitní práh. Gold-plating je koncentrován v institucionálním provedení: směrnice formuluje cíle jako agregát na úrovni členského státu, kdežto § 4 odst. 1 činí povinným subjektem každého jednotlivého zadavatele a objednatele a § 11 odst. 5 podkládá tuto povinnost pokutou až 20 000 000 Kč. K tomu přistupuje soustava vykazovacích povinností vůči dvěma ministerstvům (§ 7 a 8), dozor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s 15pracovnědenní lhůtou pro předložení dokumentace (§ 10) a podmínění unijně bezpodmínečného započtení přestavěných vozidel formálním vykázáním (§ 6). Naopak v několika bodech je zákon užší než směrnice (start prvního referenčního období až od účinnosti zákona, vynechaný nákup na splátky, exempce nad rámec čl. 2).
Po adversariálním ověření: Číselné jádro je ověřeno jako doslovně věrné (tabulka 3: Česko 29,7 % / 29,7 %; tabulka 4: 9 % / 11 % a 41 % / 60 %; § 4 odst. 1 tytéž hodnoty), takže veškerý gold-plating je institucionální a po ověření zůstává v podstatě jediný pravý nález - převedení agregátního cíle státu na individuální povinnost každého zadavatele a objednatele, zmírněné možností společného plnění a čl. 5 odst. 7. Vykazovací nadstavba se ukázala z velké části jako splnitelná stávajícím unijním formulářem (§ 7 odst. 6) a sankce jako nezbytný a domácím standardem kalibrovaný vynucovací nástroj; proti tomu stojí tři prokázané případy pod-implementace (pozdější start prvního období, chybějící nákup na splátky, výjimky nad rámec čl. 2) a nevyužitá derogace pro dvoupodlažní autobusy, proto snižuji skóre ze 45 na 33.
Klíčové údaje
- Předpis EU
- Směrnice 2009/33/ES o podpoře čistých silničních vozidel na podporu nízkoemisní mobility (32009L0033)
- Použité znění EU
- 02009L0033-20240520
- Český předpis
- Zákon č. 360/2022 Sb., o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících
- Rozsah srovnání
- celý zákon
- Kvalita párování
- full
- Oblast
- Veřejné zakázky
- Skóre analytika / po ověření
- 45 / 33
- Ověření nálezů
- 1 potvrzeno, 2 sníženo, 0 vyvráceno
- Sankce podle směrnice
- Směrnice 2009/33/ES ve znění směrnice (EU) 2019/1161 neobsahuje žádné ustanovení o sankcích - v konsolidovaném znění jsou původní články 6 a 7 zrušeny (v textu vyznačeno jako '-----'). Jedinou vynucovací pákou je povinnost členského státu podat zprávu Komisi podle čl. 10 odst. 1 a 2 a přezkum Komise podle čl. 10 odst. 4 a 5. Směrnice tedy neukládá členským státům stanovit pokuty jednotlivým zadavatelům.
- Sankce v ČR
- § 11 odst. 5: pokuta až 20 000 000 Kč za nesplnění minimálního podílu podle § 4, za vykázání údajů o přestavbě neodpovídajících technickému průkazu a za zmaření dozoru Úřadu. § 11 odst. 6: pokuta až 200 000 Kč za nepředložení dokumentů Úřadu podle § 10 odst. 2 a za nesplnění oznamovacích povinností podle § 7 odst. 1, 2 a 3. Přestupky projednává ÚOHS (§ 12 odst. 1).
Srozumitelnost
| Ukazatel | Předpis EU | Český předpis | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| Počet slov | 2115 | 3289 | +1174.0 |
| Počet vět | 101 | 172 | +71.0 |
| Průměrná délka věty (slov) | 20.94 | 19.12 | -1.8 |
| Medián délky věty | 16 | 14.0 | -2.0 |
| Podíl vět nad 40 slov (%) | 9.9 | 6.4 | -3.5 |
| Slov se 4+ slabikami (%) | 18.06 | 18.82 | +0.8 |
| Křížové odkazy / 1000 slov | 38.3 | 68.41 | +30.1 |
| Podmínkové vazby / 1000 slov | 5.2 | 11.55 | +6.4 |
| Příkazy a zákazy / 1000 slov | 6.15 | 12.77 | +6.6 |
| Nominalizace / 1000 slov | 49.17 | 55.03 | +5.9 |
| Trpný rod / 1000 slov | 3.31 | 3.95 | +0.6 |
| Vedlejších vět na větu | 0.49 | 0.77 | +0.3 |
| INDEX OBTÍŽNOSTI | 47.8 | 53.3 | +5.5 |
Zarovnání ustanovení
Strojově nalezené nejtěsnější dvojice mezi paragrafy českého zákona a články směrnice. Slouží k orientaci v textu — není to měřítko gold-platingu, proč, je vysvětleno ve statistikách.
| Paragraf ČR | Článek směrnice | Podobnost |
|---|---|---|
| § 4 | čl. 13 | 0.71 |
| § 14 | čl. 13 | 0.85 |
| § 2 | čl. 2 | 0.78 |
| § 6 | čl. 5 | 0.65 |
| § 3 | čl. 13 | 0.62 |
| § 9 | čl. 5 | 0.66 |
| § 8 | čl. 10 | 0.74 |
| § 7 | čl. 13 | 0.71 |
Nálezy — česká úprava přísnější (10)
Řazeno podle závažnosti po ověření. Citace jsou doslovné; strojově ověřeno, že jsou podřetězcem zdrojového textu.
Širší působnost potvrzeno
- Rozdíl
- Agregátní cíl státu je rozdroben na individuální právní povinnost každého zadavatele - malý zadavatel, který v období pořídí např. 3 vozidla, musí kvótu naplnit sám, bez možnosti kompenzace v rámci státu (mimo dobrovolné a předem vykázané společné plnění podle § 5).
- Požadavek EU
- Cíle jsou minimálním procentním podílem počítaným z celkové množiny všech zakázek podle článku 3 v daném členském státě; tabulky 3 a 4 je výslovně stanoví 'na úrovni členských států'. Zavázán je členský stát, nikoli jednotlivý zadavatel.
- Požadavek ČR
- Povinnost dodržet minimální podíl je uložena přímo každému jednotlivému zadavateli a objednateli a její nesplnění je přestupkem s pokutou až 20 mil. Kč.
- Ověřovatel
- Tvrzení obstálo po přímém testu proti článku 5 i příloze: nadpisy tabulek 3 a 4 znějí 'na celkovém objemu zakázek ... na úrovni členských států' a čl. 5 odst. 1 věta druhá definuje cíl jako podíl na 'celkové množině všech zakázek podle článku 3 zadaných' v referenčním období, tedy jako agregát státu. Jediná zmínka o jednotlivých zakázkách v čl. 5 odst. 4 a 5 slouží výslovně jen k tomu, že se počet vozidel z každé zakázky 'zohlední pro účely hodnocení dodržování minimálních cílů', tj. k naplnění agregátu, nikoli k uložení kvóty jednotlivé zakázce či jednotlivému zadavateli; verze eu_mandates_it tedy neplatí a jde o skutečné zpřísnění. Severitu snižuji z 5 na 4, protože čl. 5 odst. 7 členským státům výslovně dovoluje 'uplatňovat vyšší vnitrostátní cíle nebo přísnější požadavky' a čl. 10 odst. 1 počítá se 'sdílením úsilí mezi různými úrovněmi veřejné správy'; navíc § 4 odst. 3 počítá podíl za celé období a § 5 ve spojení s § 8 odst. 2 umožňuje společné plnění vykázat až do posledního dne referenčního období (31. 12. 2025, resp. 2030), tedy zpětně po zjištění vlastních výsledků.
- Citace EU
Tyto cíle jsou vyjádřeny jako minimální procentní podíl čistých vozidel na celkovém počtu silničních vozidel, jež spadají do celkové množiny všech zakázek podle článku 3 zadaných mezi 2. srpnem 2021 a 31. prosincem 2025 pro první referenční období
- Citace ČR
Zadavatel a objednatel podle zákona o veřejných službách v přepravě cestujících (dále jen „objednatel“) jsou povinni dodržet minimální podíly nízkoemisních vozidel, které činí
Vyšší sankce sníženo
- Rozdíl
- Zcela vnitrostátně zavedená sankce v řádu desítek milionů Kč dopadající na každého zadavatele a objednatele, včetně obcí a dopravních podniků.
- Požadavek EU
- Směrnice neobsahuje sankční ustanovení ani povinnost členských států stanovit pokuty; vynucení je řešeno pouze reportingem členského státu vůči Komisi.
- Požadavek ČR
- Za nesplnění minimálního podílu, za vykázání údajů neodpovídajících technickému průkazu a za zmaření dozoru lze uložit pokutu až 20 000 000 Kč.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 20000000 CZK
- Ověřovatel
- Mlčení směrnice je ověřeno - v konsolidovaném znění jsou čl. 6 a 7 zrušeny (v textu '—————' za čl. 5 odst. 7) a žádné jiné ustanovení sankce neupravuje. Sankce je však přímým důsledkem povinnosti podle § 4, kterou musí členský stát podle čl. 5 odst. 1 'zajistit', a volba vynucovacího nástroje spadá do procesní autonomie; bez sankce by povinnost byla nevymahatelná. Dopad je navíc omezený: adresáty jsou výlučně veřejní a sektoroví zadavatelé a objednatelé veřejné dopravy (nikoli podnikatelé), jde o horní hranici s plnou správní úvahou, jejíž výše 20 000 000 Kč odpovídá obecnému stropu pokut za přestupky při zadávání veřejných zakázek v českém právu, a přestupek podle § 11 odst. 1 písm. a) se překrývá s nálezem F1 (týž skutek, dvojí započtení zátěže). (důvod: severity_inflated)
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
Za přestupek podle odstavce 1 písm. a), b) nebo c) lze uložit pokutu do 20000000 Kč.
Vykazování navíc neověřováno
- Rozdíl
- Nad rámec unijní zprávy členského státu vzniká samostatná souhrnná zpráva každého objednatele s obsahovými náležitostmi (včetně předkládání textů neuveřejněných smluv), které směrnice nezná.
- Požadavek EU
- Do 18. dubna 2026 a poté každých pět let předloží zprávu o provádění směrnice Komisi členský stát.
- Požadavek ČR
- Každý objednatel veřejných služeb v přepravě cestujících musí Ministerstvu dopravy předložit písemnou souhrnnou zprávu se seznamem smluv, evidenčními čísly zakázek, daty uzavření, odkazy na uveřejnění smluv nebo přímo texty neuveřejněných smluv a počty vozidel podle kategorií.
- Citace EU
Do 18. dubna 2026 a poté každých pět let členské státy předloží Komisi zprávu o provádění této směrnice.
- Citace ČR
Objednatel je povinen předložit Ministerstvu dopravy písemnou souhrnnou zprávu o plnění povinností podle § 4, v níž uvede seznam smluv o veřejných službách v přepravě cestujících podle § 2 odst. 1 písm. c),
Vyšší sankce neověřováno
- Rozdíl
- Sankcionovány jsou čistě vnitrostátní administrativní povinnosti; zadavatel může být pokutován i tehdy, když minimální podíl fakticky splnil.
- Požadavek EU
- Směrnice neukládá zadavatelům žádné hlásné povinnosti, a tedy ani sankce za jejich nesplnění.
- Požadavek ČR
- Nesdělení údajů MMR, nesdělení údajů centrálním zadavatelem, nepředložení souhrnné zprávy MD a nepředložení dokumentů Úřadu jsou samostatnými přestupky s pokutou až 200 000 Kč.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 200000 CZK
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
Za přestupek podle odstavce 1 písm. d) nebo odstavce 2, 3 nebo 4 lze uložit pokutu do 200000 Kč.
Dokumentační zátěž neověřováno
- Rozdíl
- Unijně bezpodmínečné právo na započtení je podmíněno formálním úkonem s obsahovými a formátovými náležitostmi a prekluzivní lhůtou; opomenutí znamená ztrátu započtení a riziko pokuty za nesplnění podílu.
- Požadavek EU
- Vozidla, která se stanou čistými vozidly v důsledku dovybavení, 'mohou být započítána' do plnění cílů - směrnice započtení neváže na žádnou ohlašovací ani formální podmínku.
- Požadavek ČR
- Přestavěné vozidlo lze započítat pouze tehdy, pokud zadavatel či objednatel náhradní plnění vykáže sdělením ministerstvu, v němž jednoznačně identifikuje vozidla a uvede popis technických změn, odeslaným datovou schránkou nebo s uznávaným elektronickým podpisem do konce příslušného období.
- Citace EU
Vozidla, která splňují definici čistého vozidla podle čl. 4 bodu 4 nebo těžkého užitkového vozidla s nulovými emisemi podle čl. 4 bodu 5 v důsledku dovybavení, mohou být započítána jakožto čistá vozidla nebo těžká užitková vozidla s nulovými emisemi pro účely dodržování minimálních cílů pro zadávání zakázek.
- Citace ČR
V tomto sdělení zadavatel nebo objednatel jednoznačně identifikuje vozidla, která byla předmětem přestavby, a uvede popis technických změn provedených na vozidle.
Dozorové pravomoci navíc neověřováno
- Rozdíl
- Nový dozorový režim s krátkou 15pracovnědenní lhůtou na vydání kompletní dokumentace; nesplnění je přestupkem (200 tis. Kč) a opakované nesplnění zmařením dozoru (20 mil. Kč).
- Požadavek EU
- Směrnice nezřizuje žádný dozorový orgán ani kontrolní pravomoci vůči zadavatelům; ověřování plnění cílů probíhá na úrovni reportingu členského státu a přezkumu Komise.
- Požadavek ČR
- Dozor vykonává ÚOHS a zadavatel nebo objednatel je povinen do 15 pracovních dnů od doručení výzvy předložit smlouvu, dokumenty vztahující se k jejímu uzavření včetně dokumentace o zadávacím řízení, případně technický průkaz vozidla.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 15 pracovních dnů
- Citace EU
SMĚRNICE MLČÍ
- Citace ČR
Zadavatel nebo objednatel je povinen do 15 pracovních dnů ode dne doručení výzvy předložit Úřadu
Roztříštěnost úpravy neověřováno
- Rozdíl
- Klíčový pojem je rozdroben mezi zákon o pohonných hmotách, zákon o podporovaných zdrojích energie a unijní nařízení o správě energetické unie; adresát musí rekonstruovat definici ze tří dalších předpisů a obsah se může od unijní definice rozcházet.
- Požadavek EU
- Alternativní palivo je definováno přímo odkazem na čl. 2 body 1 a 2 směrnice 2014/94/EU a kritérium vysokého rizika nepřímé změny ve využívání půdy odkazem na článek 26 směrnice (EU) 2018/2001.
- Požadavek ČR
- Definice odkazuje na § 2 písm. b) zákona o pohonných hmotách a kritérium ILUC posuzuje 'v souladu s integrovaným vnitrostátním plánem v oblasti energetiky a klimatu' schváleným podle zákona o podporovaných zdrojích energie.
- Citace EU
využívající alternativní paliva ve smyslu čl. 2 bodů 1 a 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU
- Citace ČR
využívající alternativní palivo podle § 2 písm. b) zákona o pohonných hmotách s výjimkou paliva s vysokým rizikem nepřímé změny ve využívání půdy vyráběného ze surovin, u nichž je zjištěno značné rozšíření oblasti produkce na půdu s velkou zásobou uhlíku v souladu s integrovaným vnitrostátním plánem v oblasti energetiky a klimatu podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího správu energetické unie schváleným podle zákona o podporovaných zdrojích energie
Vykazování navíc sníženo
- Rozdíl
- Reportingová povinnost státu vůči Komisi je přenesena na jednotlivé zadavatele jako průběžná per-kontraktní ohlašovací povinnost s 30denní lhůtou, ačkoli údaje o zakázkách podle čl. 3 odst. 1 písm. a) a c) si Komise obstarává sama z TED.
- Požadavek EU
- Zprávu o provádění podává Komisi členský stát; podle čl. 10 odst. 3 Komise sama shromáždí počty a kategorie vozidel ze zakázek podle čl. 3 odst. 1 písm. a) a c) z databáze TED, aby členským státům s reportingem pomohla.
- Požadavek ČR
- Každý zadavatel musí do 30 dnů od uzavření smlouvy (u rámcových dohod a DNS do konce každého čtvrtletí) písemně sdělit Ministerstvu pro místní rozvoj počty vozidel v členění na vozidla v působnosti zákona, nízkoemisní vozidla a vozidla s nulovými emisemi; centrální zadavatel navíc v členění na jednotlivé zadavatele.
- Hodnoty
- EU: — · ČR: 30 dny od uzavření smlouvy
- Ověřovatel
- Zátěž je neutralizována přímo v témže paragrafu: podle § 7 odst. 6 písm. a) se povinnost podle odstavce 1 'považuje za splněnou, pokud jsou údaje odeslány provozovateli Věstníku veřejných zakázek při plnění povinnosti podle § 126, 137 nebo 142 zákona o zadávání veřejných zakázek', a obdobně pro centrálního zadavatele podle písm. b) a přechodně podle § 13 odst. 6. Zadavatel tedy nepodává samostatné hlášení, nýbrž vyplní údaje ve formuláři oznámení o výsledku zadávacího řízení, který stejně musí uveřejnit v témže 30denním rámci podle zákona o zadávání veřejných zakázek (a potažmo podle směrnic 2014/24/EU a 2014/25/EU). Věcně je sběr těchto dat i nezbytný: čl. 10 odst. 3 dává Komisi z TED jen počet a kategorie vozidel u zakázek podle čl. 3 odst. 1 písm. a) a c), nikoli údaj o tom, kolik z nich je čistých, ani žádná data u smluv podle čl. 3 odst. 1 písm. b), takže bez vnitrostátního vykázání nemůže stát splnit čl. 5 odst. 1 ani zprávu podle čl. 10 odst. 2. (důvod: misread_cz)
- Citace EU
Aby pomohla členským státům při plnění jejich povinností podávat zprávy, Komise shromáždí a zveřejní počet a kategorie vozidel, která jsou předmětem zakázek uvedených v čl. 3 odst. 1 písm. a) a c) této směrnice, přičemž relevantní údaje získá z oznámení o výsledcích zadávacích řízení obsažených v databázi Tenders Electronic Daily (TED)
- Citace ČR
Zadavatel je povinen do 30 dnů od uzavření smlouvy podle § 2 odst. 1 písm. a) nebo b) nebo od konce každého kalendářního čtvrtletí v případě rámcové dohody nebo dynamického nákupního systému, u nichž uveřejňuje výsledek souhrnně, písemně sdělit Ministerstvu pro místní rozvoj
Nevyužitá výjimka neověřováno
- Rozdíl
- Derogace nabízená směrnicí není v českém právu k dispozici; zadavatel s převahou dvoupodlažních autobusů nemůže mírnější podíl uplatnit.
- Požadavek EU
- Poloviny cíle pro autobusy je nutno dosáhnout autobusy s nulovými emisemi, tento požadavek se však v prvním referenčním období snižuje na jednu čtvrtinu, pokud více než 80 % autobusů v zakázkách daného období tvoří dvoupodlažní autobusy.
- Požadavek ČR
- Zákon stanoví bezvýjimečně polovinu; snížení na jednu čtvrtinu pro případ převahy dvoupodlažních autobusů nepřevzal.
- Hodnoty
- EU: 25 · ČR: 50 % minimálního podílu autobusů, jež musí být bezemisní (první referenční období, při >80 % dvoupodlažních autobusů)
- Citace EU
Tento požadavek se snižuje na jednu čtvrtinu v prvním referenčním období, pokud více než 80 % autobusů, které spadají do celkové množiny všech zakázek podle článku 3 zadaných v tomto období v daném členském státě, tvoří autobusy dvoupodlažní.
- Citace ČR
Poloviny minimálních podílů podle odstavce 1 písm. b) musí zadavatel nebo objednatel dosáhnout prostřednictvím vozidel bez spalovacího motoru nebo se spalovacím motorem, který vypouští
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Rozšíření věcné působnosti na kategorii vozidel, kterou směrnice nepokrývá; trolejbusy vstupují do jmenovatele i čitatele a podléhají vykazovací povinnosti a dozoru ÚOHS.
- Požadavek EU
- Směrnice se vztahuje pouze na silniční vozidla kategorie M nebo N ve smyslu nařízení (EU) 2018/858; drážní vozidla do její působnosti nespadají.
- Požadavek ČR
- Do působnosti zákona a do skupiny s podílem 41 % / 60 % jsou zahrnuta i vozidla určená k provozu na dráze trolejbusové, tedy drážní vozidla podle zákona o dráhách.
- Citace EU
„silničním vozidlem“ vozidlo kategorie M nebo N ve smyslu čl. 4 odst. 1 písm. a) a b) nařízení (EU) 2018/858;
- Citace ČR
pro silniční vozidla třídy I kategorie M3 a třídy A kategorie M3 a vozidla určená k provozu na dráze trolejbusové
Nálezy — česká úprava mírnější (3)
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Přibližně 16 měsíců prvního referenčního období zůstává mimo výpočet, ledaže se zadavatel dobrovolně přihlásí - transpozice je zde mírnější, nikoli přísnější než směrnice.
- Požadavek EU
- První referenční období zahrnuje všechny zakázky zadané mezi 2. srpnem 2021 a 31. prosincem 2025.
- Požadavek ČR
- Minimální podíl se počítá až ode dne nabytí účinnosti zákona (1. prosince 2022); na řízení zahájená dříve se zákon nevztahuje a zahrnutí zakázek od 2. srpna 2021 je pouze dobrovolnou volbou zadavatele podle § 13 odst. 3.
- Citace EU
Tyto cíle jsou vyjádřeny jako minimální procentní podíl čistých vozidel na celkovém počtu silničních vozidel, jež spadají do celkové množiny všech zakázek podle článku 3 zadaných mezi 2. srpnem 2021 a 31. prosincem 2025 pro první referenční období
- Citace ČR
29,7 % ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona do 31. prosince 2025 a
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Výjimky nad rámec taxativního výčtu čl. 2 zužují působnost pod unijní minimum (pod-implementace), byť dopad je objemově malý.
- Požadavek EU
- Členské státy mohou vyjmout pouze vozidla uvedená v čl. 2 odst. 2 písm. d) a odst. 3 písm. a) a b) nařízení (EU) 2018/858 a v části A bodech 5.2 až 5.5 a 5.7 přílohy I téhož nařízení - tedy vozidla ozbrojených sil, vozidla pro stavby a lomy, vozidla složek udržujících veřejný pořádek a vyjmenované zvláštní účely (pancéřované, sanitní, pohřební, bezbariérové, autojeřáby).
- Požadavek ČR
- Zákon vedle těchto kategorií vyjímá i vozidla určená k použití jako státní hmotné rezervy a za pancéřované vozidlo prohlašuje i vozidlo pro přepravu peněz a cenností v rámci úkolů České národní banky.
- Citace EU
Členské státy mohou z požadavků této směrnice vyjmout vozidla uvedená v čl. 2 odst. 2 písm. d) a odst. 3 písm. a) a b) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/858
- Citace ČR
vozidla zkonstruovaného a vyrobeného nebo upraveného k použití jako státní hmotné rezervy
Širší působnost neověřováno
- Rozdíl
- Zakázky na nákup vozidel na splátky formálně vypadávají z působnosti zákona, ačkoli je směrnice pokrývá - úzká, nikoli rozšířená působnost.
- Požadavek EU
- Směrnice se vztahuje na zadávání zakázek na nákup, leasing, pronájem nebo nákup na splátky silničních vozidel.
- Požadavek ČR
- Zákon uvádí pouze nákup, leasing nebo pronájem vozidla; nákup na splátky ve výčtu chybí.
- Citace EU
zadávání zakázek na nákup, leasing, pronájem nebo nákup na splátky silničních vozidel veřejnými zadavateli nebo odvětvovými zadavateli
- Citace ČR
nadlimitní veřejné zakázky, jejichž předmětem je nákup, leasing nebo pronájem vozidla podle odstavce 3